SAĞLIK KÖŞESİ

Çocuklarda Güneşten Korunma

Yazın açık havada uzun süre vakit geçirerek güneş ışınlarına daha fazla maruz kalırız. Güneşin ve güneşten aldığımız D vitamininin tabi ki çok faydası vardır. Fakat son yıllarda ozon tabakasındaki incelme ve delinmeler nedeniyle artık güneş ışınlarının zararlı etkileriyle de karşı karşıya kalmış durumdayız.

Sonuç olarak uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak güneş yanıklarına, cilt kırışıklıkları ile yaşlanmasına ve cilt kanserlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte güneşin zararlı etkilerinden bebeklerimizi ve çocuklarımızı korumamız önemlidir.

Çocukları Güneşten Korunma

 • Altı aydan küçük bebeklerin direk güneş ışınlarından korunması gerekir. Güneşli havalarda bebekler ağaç veya şemsiye gölgesinde tutulmalıdırlar.
 • Giysilerin her zaman rahat, pamuklu ve açık renkli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Kullanılacak şapka özellikle kulak, yüz ve enseyi koruyacak şekilde olmalı ve şapkanın siper kısmı uzun olmalıdır.
 • Güneş ışınlarının daha dik geldiği sabah saat 10 ile akşam saat 16 arasında mümkünse güneşe çıkmamalıdır.
 • Güneş gözlükleri %99 UV ışınlarına karşı koruyucu olmalıdır.
 • Kullanılacak güneş kreminin koruma faktörü en az SPF 15 olmalı, suya dayanıklı, kokusuz, parfümsüz, non allerjik güneş kremleri tercih edilmelidir.
 • Çocuklara güneşin zararlı etkilerinden nasıl korunması gerektiği öğretilmeli ve onlara bu konuda örnek olmaya çalışılmalıdır.

Güneş Kremi ile Çocukları Güneşten Koruma

Güneş kremleri cildi güneş yanıklarından ve güneşin zararlı etkilerinden korur. Ama güneş kremi kullanmak güneşin altında uzun süre kalmak anlamına gelmemelidir.

Kullanacağınız güneş kremi mutlaka geniş spektrumlu yani hem UVA hem de UVB ye karşı koruyucu olmalıdır. UVA daha uzun dalga boyludur ve derinin daha derin tabakalarını etkileyerek cilt kanserine yol açabilir. UVB ise daha kısa dalga boylu olup derinin daha üst tabakalarını etkiler. Kullanacağınız güneş kreminin güneş koruma faktörü en az SPF 15 ile 50 arasında olmalıdır. SPF 50 faktör üstünde koruması olan kremler için henüz yeterli araştırma yoktur

İçeriğinde oksibenzon maddesi olan kremler tercih edilmemelidir. Çünkü oksibenzon hormonal etkiler gösterebilmektedir. Özellikle yüz, burun, kulak bölgesi gibi hassas bölgelere çinko-oksit ve titanyum oksit içeren kremlerden kullanılmalıdır.

Güneş kremi güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce sürmelidir. Her iki saatte bir tekrar edilmelidir. Havuz veya denize girip çıktıktan sonra, havlu ile kurulanma sonrası güneş kremi tekrar sürülmelidir. Altı ayında altındaki bebekler için eğer güneşten koruyamayacağınız bir durum varsa çok az miktarda yüz kısmına güneş kremi sürülmelidir. Altı ayın üzerindeki bütün bebek ve çocuklara güneş kremi kullanılabilir.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

 • Sıvı kaybını önlemek için çocuğunuza bolca su veya taze meyve suyu içirin.
 • Yanan bölgelere sık sık soğuk su uygulayarak sıcaklığı ve acıyı yatıştırmaya çalışın.
 • Eğer ağrısı fazla ise paracetamol veya ibufen gibi ağrı kesici şuruplardan faydalanın.
 • Yanık bölgesine doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanın.
 • Güneşten yanan bölgeler iyileşene kadar çocuğunuzu güneşten uzak tutun.
 • Eğer bebeğiniz 1 yaşından küçük ise veya 1 yaşında büyük ama güneş yanığı sonucunda cildinde su toplaması, acıma veya ateş varsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Bebekler güneşten nasıl korunmalıdır?

Güneşin ve güneşten aldığımız D vitamininin tabi ki çok faydası vardır.

Fakat son yıllarda ozon tabakasındaki incelme ve delinmeler nedeniyle artık güneş ışınlarının zararlı etkileriyle de karşı karşıya kalmış durumdayız. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak güneş yanıklarına, cilt kırışıklıklarına, cildin yaşlanmasına ve cilt kanserlerine yol açar.

Bu nedenle yaz aylarında güneşin zararlı etkilerinden bebeklerimizi ve çocuklarımızı korumamız çok önemlidir.

Güneşten Korunmak İçin Yapabilecekleriniz

 • Küçük bebekleri ve çocuklarınızı direk güneş ışınlarından koruyun. Güneşli havalarda bebeğinizi ağaç veya şemsiye gölgesinde tutun. Aslında yoğun gölgeler yansıyan güneş ışınlarını önlemek için en iyisidir.
 • Giysilerin her zaman rahat, pamuklu ve açık renkli olmasına dikkat edin. UV koruyuculu giysi ve mayoları tercih edin.
 • Şapkanın özellikle kulak, yüz ve enseyi koruyacak şekilde ve siper kısmının uzun olmasını sağlayın. Güneş gözlüklerinin %99 UV ışınlarına karşı koruyucu olanlarını tercih edin.
 • Güneş ışınlarının daha dik geldiği sabah saat 11 ile akşam saat 16 arasında mümkünse güneşe çıkmayın.
 • Güneş kremi olarak koruma faktörü en az SPF 15 ve üstünde, suya dayanıklı, kokusuz, parfümsüz, mineral içerikli, non allerjik olanlarını kullanın.
 • Çocuklara güneşin zararlı etkilerinden nasıl korunması gerektiği öğretin ve onlara bu konuda örnek olun.

Güneş Kremi Kullanımı

Güneş kremleri cildi güneş yanıklarından ve güneşin zararlı etkilerinden korur. Ama güneş kremi kullanmanız güneşin altında uzun süre kalabilirsiniz anlamına gelmez.

Kullanacağınız güneş kremi mutlaka geniş spektrumlu yani hem UVA hem de UVB ye karşı koruyucu ve suya dayanıklı olmalıdır. UVA daha uzun dalga boyu ve derinin daha derin tabakalarını etkileyerek cilt kanserine yol açabilir. UVB ise daha kısa dalga boyu olup derinin daha üst tabakalarını etkiler.

Koruma faktörü en az SPF 15 ile 50 arasında olmalıdır. SPF 50 faktör üstünde koruması olan kremler için henüz yeterli araştırma yoktur. İçeriğinde oksibenzon ve paraben maddesi olan kremler tercih etmeyin. Çünkü bunlar hormonal etkiler gösterebilir. Özellikle yüz, burun, kulak bölgesi gibi hassas bölgelere çinko-oksit ve titanyum oksit içeren kremlerden kullanın.

Güneş kremini güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce sürün. Her iki saatte bir tekrarlayın. Havuz veya denize girip çıktıktan sonra, havlu ile kurulanma sonrası güneş kremini tekrar sürün.

Altı ayın altındaki bebekler için güneş kremi kullanmayın. Güneşten korumanız yeterlidir. Altı ayın üzerindeki bebek ve çocuklarınıza güneş kremi kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin yüz ve vücuduna güneş kremi sürebilirsiniz. Eğer yanlışlıkla gözlerine güneş kremi kaçarsa, gözünü ve ellerini nemli bir bez ile silin. Bazı güneş kremleri bebeğinizin cildini tahriş edebilir. Bu durumda başka bir marka güneş kremi için doktorunuz ile görüşün.

Anlaşmalı Kurumlar
allianz sigorta
acibadem
mapfre
groupama
hdi
gunes-sigorta
ray sigorta
ziraat sigorta
halk-sigorta
anadolu sigorta
ergo
eureko-sigorta
zurich sigorta
aig sigorta
generali sigorta
ace european
merkez bankası mensupları
t sigorta
sompo
cgm
imece
turk-nippon
demirhayat
Çalışma Saatleri

Haftaiçi 11:00 ile 19:00 Arası Cumartesi 10:00 ile 18:00 Arası

Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111