8. AY BEBEK BESLENMESİ

Ek gıdaları başlayalı iki ay oldu ve tabiî ki bir miktar yol kat ettiniz. Bu dönemde bazı bebekler yeni gıdalara alışmakta hala zorluk çekiyor olabilir. Ama anneler endişe etmeyin ve 1 yaşa kadar bebeğinizin ana öğünün yine sizin sütünüz olduğunu unutmayın. Gerçekten sabırlı olun ve bebeğinizin yeni gıdaları tanımasına destek olun. Bunun dışında yine bazı bebekler mizaç olarak ek gıdaları kendileri yemek isteyebilirler. Bu bebekleri anneleri kaşıkla beslerken sorun yaşayabilir.

Bebekler kaşıkla verilen gıdaları reddedebilir. Böyle bir bebeğiniz varsa ona karşı fazla ısrarcı olmadan özellikle parmaklarını kullanarak yiyebileceği gıdaları teklif etmeniz en iyisi olur. Bebeğiniz ellerini kullanarak beslenirken siz de bir miktar ona destek olarak ek gıdalara alışmasını sağlayabilirsiniz.

Sekizinci aydan sonra alışmış olduğu gıdalara baklagilleri ekleyebilirsiniz. Baklagiller biyolojik değeri yüksek protein, vitamin, mineral ve lif açısından zengin besinlerdir. Kırmızı mercimek, yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye ve barbunya gibi. Bu gıdaları mutlaka önceden ıslatıp, ıslatma suyunu döküp, iyice haşlamak ve üzerindeki zarları almak bebeğinizin sindirim sisteminde oluşacak gaz rahatsızlığını azaltacaktır. Baklagilleri bebeğiniz alışana kadar sebze pürelerinin içerisine az miktar koyarak 1 tatlı kaşığı gibi başlayın. Çünkü fazla miktarda verdiğiniz zaman sindirim sıkıntısı yaşayabilir. Sindirim sistemi baklagillere alışınca nohut ve mercimek yemeğini yedirebilirsiniz.

Bu ayda bebeğinize önemli bir hayvansal protein balık da başlayabilirisiniz. Balık biyolojik değeri yüksek protein ve omega 3 yağları içerir. Ayrıca demir ve çinko açısından zengin bir besindir. Az miktarda ve yavaş yavaş artırılarak alerjik reaksiyon açısından dikkat edilerek başlanmalıdır. Ayrıca balığın başlama ayı olarak doktorların değişik uygulamaları olabilir. Bebeğinizin alerjik bir yapısı varsa mutlaka doktorunuza danışarak başlamanız uygun olur. Verebileceğiniz balıklar özellikle ağır metalleri biriktirmemiş balıklar olmalıdır. Balığı sebzeler ile balık çorbası şeklinde verilebileceğiniz gibi, fırında veya buğulama şeklinde de pişirebilirsiniz. Genel olarak bebeğinize haftada bir veya iki kez balık verebilirsiniz. Balıklar mutlaka kılçıkları iyi temizlenmiş olmalıdır. Tercih edebileceğiniz balıklar somon, uskumru, palamut, istavrit, sardalya, hamsi vb olabilir.

Sekizinci aydan itibaren bebeklere parmak besin olarak tarif edilen gıdaların başlanması gerekir. Parmak gıdalar veya parmak beslenmesi bebeğin ellerini ve parmaklarını kullanarak yiyeceği gıdalar ile kendini beslemesi olarak tarif edilir. Bebekler genellikle sekiz aylık oldukları zaman bazen daha erken yiyecekleri kendi yemek için çabalar gösterir. Sürekli kaşığı tutma isteği, yiyeceklere uzanıp alma ve ağzına götürme gibi. Bu durumda artık bebeğiniz kendi kendini beslemeye hazır olduğunun işaretlerini vermiş demektir. Bazı aileler ek gıdaya başladığında hiç kaşık kullanmadan bebeklerin elleri ile kendisini beslemesine izin verebilir. Bu tür beslenme şekli bütün dünyada da kullanılan BLW yöntemidir.

Parmak beslenmede bebekler önceleri avuç içi ile kavradıkları yiyecekleri bir süre sonra baş ve işaret parmağı ile yakalayarak kıskaç tutma yaparak ağzına götürmeyi başarır. Parmak beslenmesi sırasında gıdalar mama sandalyesi üzerine 2 veya 3 adet konmalı eğer bebek tüketirse devam edilmelidir. Bir kase dolusu parmak gıda koyduğunuz zaman bebeğiniz muhtemelen bir kısmını dağıtıp dökecektir. Bunun dışında parmak gıdalar mama sandalyesinde oturarak yenilmelidir. Boğulma riski nedeniyle araba koltuğu veya ana kucağı kesinlikle kullanılmamalıdır. Vereceğiniz gıdalar çeşit çeşit olmalı ki bebeğiniz yiyeceklerin tadını, rengini ve kokusunu öğrensin. Aynı zamanda ağzında kolayca eriyebileceği gıdaları tercih etmeniz iyi olur. Sebzeleri iyice pişirip, ince parçalara bölebilirisiniz. Parmak beslenmesi bebeğin yemek yemeyi öğrenmesini, ince motor becerilerinin gelişmesini, kendi kendini beslemeyi öğrenmesini, özgüvenin gelişmesini sağlar.

Bu ay bebeğinize vereceğiniz ek gıdalar günde 3 ve 4 öğün şeklinde olmalıdır. Özellikle çatalla ezerek vermek dışında parmak beslenmesi şeklinde de teklif edebilirsiniz. Gün içinde ek gıda miktarı yaklaşık 2 küçük kavanoz (125 ml) kadar olması yeterlidir. Anne sütü yine bebeğinizin ana öğünüdür. Sütünüz yeterli değilse doktorunuzun önereceği devam mamalarından kullanmanız yeterli olur.

Parmak Gıda Olan Besinler

 • Haşlanmış sebze havuç, patates, tatlı patates, brokoli, karnabahar, kabak
 • Muz kavun şeftali erik armut vb yumuşak meyveler
 • Haşlanmış makarna
 • Yumuşak et köfte balık
 • Yumuşak peynir parçaları
 • Küçük ekmek parçaları tercihen nişastası az tam buğday ekmeği

Parmak Gıdaya Uygun Olmayan Besinler

 • Sert olan çiğ sebzeler
 • Fındık fıstık kuru üzüm vb kuruyemişler
 • Sosis, salam vb gıdalar
 • Üzüm gibi yuvarlak olan gıdalar
 • Patlamış mısır
 • Draje, şeker, sakız, marshmellow
 • Parmak gıda açısından risklidir. Boğaza kaçma tehlikesi olabilir.

8. ay bebek beslenmesi

SİZDEN GELENLER
TÜM YORUMLAR
Uzm. Dr. Yelda MUMCUUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Uzm. Dr. Yelda Mumcu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı 1967 yılında Ankara da doğdum. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesin den 1990 yılında mezun oldum. Aynı sene Ankara Üniv...

Profili Görüntüle
Anlaşmalı Kurumlar
allianz sigorta
acibadem
mapfre
groupama
hdi
gunes-sigorta
ray sigorta
ziraat sigorta
halk-sigorta
anadolu sigorta
ergo
eureko-sigorta
zurich sigorta
aig sigorta
generali sigorta
ace european
merkez bankası mensupları
t sigorta
sompo
cgm
imece
turk-nippon
demirhayat
Çalışma Saatleri

Haftaiçi 11:00 ile 19:00 Arası Cumartesi 10:00 ile 18:00 Arası

Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111