+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 10:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuİletişimMenü

Emzirirken Spor Yapılır mı?

Emzirirken Spor Yapılır mı?

Doğumdan sonra emzirme ve bebek bakımı o kadar çok zaman alır ki anneler kendileri ile ilgilenmeye hiç vakit bulamazlar. Oysa doğum sonrasında annenin beslenmesi, dinlenmesi, vücut bakımı ve ruhsal açıdan desteklenmesi oldukça önemlidir. Bu süreçte vücudun toparlaması için spor yapmakta da önemli bir yer tutar. Çünkü spor sağlıklı yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Dolayısıyla doğumdan sonra hafif veya orta derecede spor yapmak emziren anneler için faydalıdır.

Spor annelerin kendini daha iyi hissetmesini sağlar, kalp sağlığına, genel sağlığına iyi gelir, psikolojilerini düzenler ve enerji seviyelerini artırır. Bunun dışında kas kitlesini artırır, kan yağlarını düzeltir, insulin direncini azaltır. Ayrıca stres seviyelerini azaltıp doğum sonrası depresyonunu da önler. Tabi pek çok anne için önemli olan da doğumda alınan kiloların verilmesine yardımcı olur.

Normal bir doğum yaptıysanız ve doğumdan sonra herhangi bir komplikasyon yaşamadıysanız, emzirme yolunda gidiyor ve bebeğinizin sağlığı yerinde ise kadın doğum doktorunuzun onayını alarak doğumdan altı hafta sonra spor yapmaya başlayabilirisiniz. İlk haftalar ve ilk ay bebeğiniz ile birbirinize alışma ve emzirmenin rayına oturduğu bir dönem olduğu için belki çok hafif bir spora başlayabilir ve daha sonra spor miktarınızı artırabilirsiniz. Ama aşırı yorgunluğunuz olursa ve süt miktarınızda etkilenme yaşarsanız mutlaka spora ara vermeniz gerekir.

Anneler spor yapmanın anne sütünü etkileyeceğini düşünür. Ama spor yapmak anne sütünün miktarını, tadını, bileşimini etkilememektedir Eğer anne çok yoğun spor yaparsa anne sütünde laktik asit miktarı artış gösterebilir. Ama orta ve hafif spor durumda anne sütündeki laktik asit miktarında artış olmaz. Bu durum bebeği de etkilemez. Gerçekten de sütteki artmış laktik asit seviyesinin bebeğe zararlı olduğunu gösteren bir kanıt yoktur. Ayrıca orta derecede spor yapmak anne sütünün bağışıklık özelliğini, mineral içeriğini, yağ, protein ve enerji yoğunluğunu da etkilemez. Yine yapılan çalışmalar annelerin spor yapmasının bebeğin büyüme ve gelişmesini de etkilemediğini göstermiştir.

Emzirme döneminde annelerin bebeklerinden ayrı kalmaları oldukça zor olduğu için bebekleri ile birlikte sportif aktivitelerde bulunmaları daha iyidir. Böylece hem bebeğinden ayrılmaz hem de kendini iyi hissedebileceği bir spor yapmış olur. Özellikle bebekleri ile birlikte yürüyüşe çıkmak iyi bir sportif aktivitedir. Ayrıca yine bebekleri ile birlikte koşu, pilates, yoga gibi aktivitelere de katılabilirler. Eğer anne evden dışarı çıkmak istemiyorsa o zaman evde yürüyüş bandı ve spor ekipmanı ile spor yapabilir.

Emziren Anneler Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Sonuçta spor yapmak sağlık açısından önemlidir. Ama yeni doğmuş yapmış ve bebeği küçük annelerin en sık yaşadığı sorun zamanlarını ayarlayıp spor yapmaya vakit bulamamaktır. Aile büyükleri, eşiniz veya bir bakıcıdan yardım alarak rutin olmasa da aralıklı olarak belki spora vakit ayırabilirsiniz. Çünkü sağlığınız için arasıra bile olsa spor yapmak hiç yapmamaktan daha iyidir.

Güncelleme Tarihi: 25.11.2023
Dr. Yelda Mumcu
Editör
Uzm. Dr. Yelda Mumcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
SORU SOR
En az 70 karakter
ANLAŞMALI KURUMLAR

Aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmamız yoktur.

Tümünü Göster
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111