EMZİRİRKEN SPOR YAPILIR MI?

Doğumdan sonra emzirme ve bebek bakımı o kadar çok zaman alır ki anneler kendileri ile ilgilenmeye hiç vakit bulamazlar. Oysa doğum sonrasında annenin beslenmesi, dinlenmesi, vücut bakımı ve ruhsal açıdan desteklenmesi oldukça önemlidir. Bu süreçte vücudun toparlaması için spor yapmakta da önemli bir yer tutar. Çünkü spor sağlıklı yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Dolayısıyla doğumdan sonra hafif veya orta derecede spor yapmak emziren anneler için faydalıdır.

Spor annelerin kendini daha iyi hissetmesini sağlar, kalp sağlığına, genel sağlığına iyi gelir, psikolojilerini düzenler ve enerji seviyelerini artırır. Bunun dışında kas kitlesini artırır, kan yağlarını düzeltir, insulin direncini azaltır. Ayrıca stres seviyelerini azaltıp doğum sonrası depresyonunu da önler. Tabi pek çok anne için önemli olan da doğumda alınan kiloların verilmesine yardımcı olur.

Normal bir doğum yaptıysanız ve doğumdan sonra herhangi bir komplikasyon yaşamadıysanız, emzirme yolunda gidiyor ve bebeğinizin sağlığı yerinde ise kadın doğum doktorunuzun onayını alarak doğumdan altı hafta sonra spor yapmaya başlayabilirisiniz. İlk haftalar ve ilk ay bebeğiniz ile birbirinize alışma ve emzirmenin rayına oturduğu bir dönem olduğu için belki çok hafif bir spora başlayabilir ve daha sonra spor miktarınızı artırabilirsiniz. Ama aşırı yorgunluğunuz olursa ve süt miktarınızda etkilenme yaşarsanız mutlaka spora ara vermeniz gerekir.

Anneler spor yapmanın anne sütünü etkileyeceğini düşünür. Ama spor yapmak anne sütünün miktarını, tadını, bileşimini etkilememektedir Eğer anne çok yoğun spor yaparsa anne sütünde laktik asit miktarı artış gösterebilir. Ama orta ve hafif spor durumda anne sütündeki laktik asit miktarında artış olmaz. Bu durum bebeği de etkilemez. Gerçekten de sütteki artmış laktik asit seviyesinin bebeğe zararlı olduğunu gösteren bir kanıt yoktur. Ayrıca orta derecede spor yapmak anne sütünün bağışıklık özelliğini, mineral içeriğini, yağ, protein ve enerji yoğunluğunu da etkilemez. Yine yapılan çalışmalar annelerin spor yapmasının bebeğin büyüme ve gelişmesini de etkilemediğini göstermiştir.

Emzirme döneminde annelerin bebeklerinden ayrı kalmaları oldukça zor olduğu için bebekleri ile birlikte sportif aktivitelerde bulunmaları daha iyidir. Böylece hem bebeğinden ayrılmaz hem de kendini iyi hissedebileceği bir spor yapmış olur. Özellikle bebekleri ile birlikte yürüyüşe çıkmak iyi bir sportif aktivitedir. Ayrıca yine bebekleri ile birlikte koşu, pilates, yoga gibi aktivitelere de katılabilirler. Eğer anne evden dışarı çıkmak istemiyorsa o zaman evde yürüyüş bandı ve spor ekipmanı ile spor yapabilir.

Emziren Anneler Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

  • Doğumdan sonra ne zaman spora başlamanız gerektiği konusunda mutlaka kadın doğum doktorunuzun önerisini alın.
  • Öncelikle hafif bir spor ile başlayın eğer herhangi bir sıkıntı yaşamazsanız giderek artırın.
  • Spor yaparken ağrı, sancı, çarpıntı veya vajinal kanamanız olursa bir süre ara verin.
  • Sıvı kaybınız olmaması için mutlaka bol su tüketin.
  • Bebeğinizi spor yapmadan önce emzirin ve ya süt sağacaksanız spor yapmadan önce süt sağın.
  • Spordan sonra eğer mümkünse 1.5 saat sonra bebeğinizi emzirin. Böylece süte geçen laktik asit miktarı biraz düşer.
  • Spor yaparken mutlaka destekli bir sütyen takın.
  • Spor sırasında terlemeniz olur. Bebekler bu ter kokusundan etkilenebilir. Bu nedenle emzirmeden önce mutlaka duş almaya çalışın.

Sonuçta spor yapmak sağlık açısından önemlidir. Ama yeni doğmuş yapmış ve bebeği küçük annelerin en sık yaşadığı sorun zamanlarını ayarlayıp spor yapmaya vakit bulamamaktır. Aile büyükleri, eşiniz veya bir bakıcıdan yardım alarak rutin olmasa da aralıklı olarak belki spora vakit ayırabilirsiniz. Çünkü sağlığınız için arasıra bile olsa spor yapmak hiç yapmamaktan daha iyidir.

SİZDEN GELENLER
TÜM YORUMLAR
Uzm. Dr. Yelda MUMCUUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Uzm. Dr. Yelda Mumcu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı 1967 yılında Ankara da doğdum. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesin den 1990 yılında mezun oldum. Aynı sene Ankara Üniv...

Profili Görüntüle
Anlaşmalı Kurumlar
allianz sigorta
acibadem
mapfre
groupama
hdi
gunes-sigorta
ray sigorta
ziraat sigorta
halk-sigorta
anadolu sigorta
ergo
eureko-sigorta
zurich sigorta
aig sigorta
generali sigorta
ace european
merkez bankası mensupları
t sigorta
sompo
cgm
imece
turk-nippon
demirhayat
Çalışma Saatleri

Haftaiçi 11:00 ile 19:00 Arası Cumartesi 10:00 ile 18:00 Arası

Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111