+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 10:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuİletişimMenü

Bir Meme Mi Yoksa İki Meme Mi Emzirmeliyim?

Bir Meme Mi Yoksa İki Meme Mi Emzirmeliyim?

Emzirirken aklınıza en sık takılan konulardan biri bebeğim bir meme mi yoksa iki meme mi emmeli sorusudur.

Çünkü bu konuda hem çevreniz hem sağlık çalışanları size değişik önerilerde bulunur. Bu da gerçekten aklınızı karıştırır. Aslında bebeğiniz duruma göre bir meme de emebilir iki meme de emebilir her ikisi de doğrudur. Esas olan bebeğiniz nasıl istiyorsa öyle emzirmenizdir.

Yani bebeğiniz istedikçe istediği kadar tek veya iki memeyi birden emebilir. Çünkü bebekler birbirinden farklıdır. Anneler de birbirinden farklıdır. Hatta hiç bir anne bebek ikilisi de birbirine benzemez.

Bir Meme Mi Yoksa İki Meme Mi Emzirmeliyim?

O nedenle emme düzeni için bir meme veya iki meme emmesi gerekir diye sınırlamalar yapmak doğru değildir. Bebeklerin bir veya iki meme emmesini etkileyen esas şey memenin süt depolama ile süt salgılama kapasitesi ve bebeklerin emme istekleri ile mide kapasiteleridir. Süt depolama kapasitesi meme içerisindeki süt miktarıdır ve her annede farklıdır. Hatta aynı annede memeler arasında bile farklılıklar olabilir. Süt depolama kapasitesinin meme büyüklüğü ile ilgisi yoktur. Bazı memeler büyüktür ama süt depolama kapasitesi az olabilir.

Bazı memeler ise küçüktür ama süt depolama kapasitesi fazla olabilir. Ayrıca süt yapma kapasitesi de değişken olup memenin büyüklüğü ile ilişkili değildir. Memenin büyük olması içerisindeki süt yapan keseciklerin (glandüler yapının) büyük olduğunu göstermez. Bazı memeler büyüktür bazı memeler ufaktır ama içerisinde süt yapan kesecikler aynı miktarda olabilir. Aynı zamanda süt depolama kapasitesinin günlük süt üretimi ile de ilgisi yoktur. Çünkü süt depolama kapasitesi farklı olan memeler bile gün içinde aynı miktarda süt üretebilir. Kısacası bebeğinizin bir meme mi yoksa iki memeyi mi emeceği süt depolama ve süt salgılama kapasitesine göre değişir. Ayrıca bebeğinizin emme isteği ve mide kapasitesi de bunu etkiler. Sonuçta bir meme mi iki meme mi emzirmeniz gerektiğine en iyi bebeğiniz karar verir.

Çünkü bebekler bunu anlayacak kapasitedir. Sizin tek yapmanız gereken şey;

  1. Bebeğinizi her istedikçe emzirmek,
  2. Bir memeyi bitirince emmek isterse diğer memenizi teklif etmek,
  3. İdrar miktarını takip etmek,
  4. Yeterli kilo alıp almadığını kontrol etmektir.

O nedenle bebeğinizin açlık belirtilerini takip ederek istedikçe ister bir meme isterse de iki meme teklif etmeniz en doğru olanıdır. Bebeğiniz bir meme mi yoksa iki meme mi emecek kararı o verecektir. Bazen bir beslenme de tek meme bazen iki meme emer. Bazen 30 dakika arayla emmek ister bazen 2 saat arayla emmek ister. Bırakın kararı bebeğiniz versin. Eğer bebeğiniz tatmin oluyor, yeterli miktarda idrar yapıyor ve kilo alıyorsa her şey yolunda demektir.

Annelerin endişe ettiği bir diğer konu da emzirme sırasında anne sütünün ilk süt ve son olarak salgılanması nedeniyle bir memeden uzun süreli emzirerek son sütü almasını sağlamaya çalışmaktır. Çünkü bebeklerinin iki memeyi emdiğinde son süte ulaşamayacaklarını düşünürler. Aslında bebeklerin son süte ulaşması süt depolama kapasitesi ve bebeklerin emme hızı ve sıklığına göre değişiklik gösterir. Bu nedenle uzun süre memede tutmak bebeğin çok fazla son süt alarak daha iyi kilo alacağı anlamına gelmez.

Hatta aksine bazen süt miktarında azalmaya bile neden olabilir. Bu nedenle eğer süt kapasiteniz düşükse bebeğinizin iki memeyi de emmesi gerekir. Ama eğer süt kapasiteniz fazla ise bebeğinizin tek bir memeyi emmesi yeterli olur. Bebeğiniz tek veya iki mememi emecek buna kendisi karar verir. Sizin yapmanız gereken tek şey sadece teklif etmek olmalıdır. Tabi ki iki memenizi de teklif etmeniz her zaman sütünüzün artmasına yardımcı olur.

Eğer bebeğiniz memeyi emerken uyuya kalıyorsa endişe etmeyin. Karnı doyan ve mutlu olup sakinleşen bebeğin anne memesinde uyuması kadar normal bir şey yoktur. Yeterli kilo alımı ve büyümesi varsa endişe etmeyin. Ama yeterli kilo alamıyorsa tek memeyi emerken uykuya kalıyor ve emmeyi azaltıyorsa diğer memeye geçirin. Aynı şekilde diğer memede de süt akımı azalıp uykuya dalıyor ve emmeyi azaltmaya başlıyorsa ilk meme tekrar geçirin. Bu şekilde emzirmeniz bebeğinizin kilo almasına yardımcı olur. Tabi sütünüzün artmasını da destekler.

Bebeğinizi ne sıklıkta emzirmeniz gerektiği ve bir veya iki meme mi emzireceğiniz konusunda hala endişeniz varsa ilk olarak onun açlık ipuçlarını takip edin. Henüz açlıktan ağlamaya başlamadan mırıldanıp, yalanma ve aranmaya başladığı zaman emzirmeye başlayın. Ama bebeğinizin açlık ipuçlarını kaçırıyorsanız o zaman bebeğiniz dikkatinizi çekmek için ağlamak zorunda kalır. Ağlayan bir bebeği de memeye tutturmak zordur. Bu nedenle bebeğiniz henüz açlıktan sinirlenmeden önce onu memenize tutturmak en iyisidir.

Sonuçta sık aralıklarla bebeğinizin isteğine göre bir veya iki memenizi birden teklif ederek emzirmeye devam etmeniz bebeğiniz için en iyisidir.

Güncelleme Tarihi: 25.11.2023
Dr. Yelda Mumcu
Editör
Uzm. Dr. Yelda Mumcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
SORU SOR
En az 70 karakter
ANLAŞMALI KURUMLAR

Aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmamız yoktur.

Tümünü Göster
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111