+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 10:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuİletişimMenü

Eyvah Sütümde Kan Var Emzirebilir miyim?

Eyvah Sütümde Kan Var Emzirebilir miyim?

Bazen emzirme sonrası bebeğiniz kustuğunda veya pompa kullandığınız zaman sütünüzün içinde bir miktar kan görebilirisiniz. Kan meme ucundan mı yoksa içinden mi ya da bebeğin ağız veya midesinden mi geliyor diye endişe edebilirsiniz. Ayrıca bu kan bebeğime zarar verir mi diye düşünebilirsiniz. Aslında emzirmenin ilk günlerinde süte kan karışması sık karşılaşılan bir durumdur. Ama endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü anne sütü içerisinde kan olması bebeğinize zarar vermez ve emzirmenize de engel değildir.

Normalde emzirmenin ilk günlerinde memedeki değişiklikler nedeniyle süte bir miktar kan geçişi olur. Bebeğiniz emdiği kanı kusmadıkça veya siz sütünüzü sağarken kanı görmediğiniz sürece kan genellikle fark edilmez. Ama kan miktarı çoksa o zaman süt kırmızı, pembe veya kahverengi gibi görünür. Eğer bebek çok kan yutarsa parlak kırmızı bir şekilde kanı kusabilir ya da kakasında kahverengi sindirilmiş kan parçaları bulunabilir.

Sütümde Kan Var Emzirebilir miyim?

Anne sütü içinde kan sıklıkla meme ucu çatlakları nedeniyle olur. Bunun dışında sütün artışı ile gelişen süt kanallarındaki gerginlik, emzirme sırasında negatif basınç nedeniyle meme içindeki kılcal damarların çatlaması da kanamaya neden olur. Bu tür kanamalar genellikle emzirmenin ilk haftalarında ortaya çıkar. Daha nadiren meme kanalında iyi huylu papillom veya memenin fibrokistik yapısı da kanamaya yol açabilir. Ayrıca ilk haftalar dışında emzirmenin ilerleyen dönemlerinde çok çok nadir de olsa sütte kan görülmesi annede var olabilecek meme kanseri ihtimalini düşündürebilir. Çok nadiren kanama olmadan annenin yediği gıdalar veya sağma sırasında oluşabilecek enfeksiyon bazen sütün rengini pembe renge dönüştürebilir.

Eğer anne sütünde kan meme ucu çatlaklarından kaynaklanıyorsa çatlakları bir an önce iyileştirip bebeğin emmesine devam edilmelidir. Bebeğin memeyi düzgün tutup tutmadığı ya da emzirme pozisyonları ile sıkıntı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmeli, gerekirse bir emzirme danışmanından destek alınmalıdır.

Kan bebekte bulantı ve kusma yapmıyorsa emzirmeye devam edilmelidir. Çünkü kan bebekler için zararlı değildir. Zaten bütün bebekler doğum sırasında bir miktar anne kanını yutarak doğarlar. Eğer bebeğinizin yuttuğu kan çok fazla ise bunu kusarak çıkarıyor veya kakasında kahverengi renkte sindirilmiş şekilde çıkıyorsa mutlaka doktorunuza danışmanız iyi olur. Çünkü kanın anne mi yoksa bebekten mi geldiğinin araştırılması gerekir. 

Sonuç olarak aslında doğumdan sonraki ilk haftalarda anne sütü içerisinde az miktarda kan olması ve bebeğinizin bunu emmesi zararlı değildir. Ama ilk haftalar dışında emzirmenin ilerleyen dönemlerinde süte kan karışması durumunda mutlaka doktorunuza danışmanız uygun olur.

Güncelleme Tarihi: 25.11.2023
Dr. Yelda Mumcu
Editör
Uzm. Dr. Yelda Mumcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
SORU SOR
En az 70 karakter
ANLAŞMALI KURUMLAR

Aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmamız yoktur.

Tümünü Göster
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111