DOĞUMSAL KALÇA ÇIKIKLIĞI

Kalça çıkıklığı 1000 canlı doğumda 5-15 arasında görülmektedir. Kız çocuklarda biraz daha fazladır. Kalça çıkılığının tek bir nedeni yoktur bazı faktörler oluşumunda rol oynar.

Doğumsal kalça çıkıklığı femur kemik başının kalça kemiği içerisinde olmaması olarak tanımlanır. Fakat kalça çıkıklığı her zaman doğumsal olmadığı daha sonra da gelişebildiği için artık günümüzde doğumsal kaça çıkıklığı yerine kalçanın gelişimsel bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Kalça çıkıklığı 1000 canlı doğumda 5-15 arasında görülmektedir. Kız çocuklarda biraz daha fazladır. Kalça çıkılığının tek bir nedeni yoktur bazı faktörler oluşumunda rol oynar.

Kalça çıkılığı için risk faktörleri sunlardır;

  • Ailde kalça çıkıklığı öyküsü olan bireylerin olması,
  • Anne kanında ters duruş, makat doğum,
  • İkiz gebelikler,
  • Anne karnında amniyon sıvısının azlığı,
  • Çeşitli iskelet anormallikleri, boyuında eğrilik olması (tortikolis),ayaklarda yamukluk olması (metatarsus adduktus, pes kalkaneovalgus),
  • İlk doğan kız bebekler,
  • Kundak yapılması.

Kalça çıkıklığı muayenesi bebeklerin takiplerinde her muayenede doktor tarafından kontrol edilmedir. Muayenelerde kalça ekleminin dışa ve içeri girip çıkması (Ortalani ve Barlow  muayeneleri ) kontrol edilmeli, abduksiyon kısıtlılığı, pli asimetrisi olup olmadığına mutlaka bakılması gerekir. Risk faktörü taşıyan ve muayende kalça çıkıklığı bulgusu olan bebekler mutlaka utrasonografi yapılarak tetkik edilmeli ve ortopedi doktoru tarafından kontrolü yapılmalıdır. Aslında kalça çıkıklığının risk faktörleri olsun veya olmasın 4-6 hafta arasında taranması en uygun olanıdır. Tanıda ilk 6 ayda ultraonografi iyi bir tanı yöntemidir. Çünkü bebekler ilk doğduklarında kalça kemiği henüz kırkırdak yapıda olduğu için direk grafilerden çok ultrasonografi daha iyi değerlendirme sağlar. 6 aydan büyük bebeklerde ise direk grafi ile çekilen kalça grafisi tanıda değerlidir.

Doğumsal Kalça Çıkıklığı Tedavisi

Tedavide esas olan erken tanı konmasıdır. Tanı konan olgular mutlaka ortopedi uzmanlarına yönlendirilmelidir. İlk 3 ayda tedavide kalçanın abduksiyon ve fleksiyonunu sağlayan palvik bandajı kullanılır. Daha geç tanı alan vakalarda ise daha çok hastanede ve ameliyat yapılarak tedavi yapılmaktadır.

SİZDEN GELENLER
TÜM YORUMLAR
Uzm. Dr. Yelda MUMCUUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Uzm. Dr. Yelda Mumcu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı 1967 yılında Ankara da doğdum. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesin den 1990 yılında mezun oldum. Aynı sene Ankara Üniv...

Profili Görüntüle
Anlaşmalı Kurumlar
allianz sigorta
acibadem
mapfre
groupama
hdi
gunes-sigorta
ray sigorta
ziraat sigorta
halk-sigorta
anadolu sigorta
ergo
eureko-sigorta
zurich sigorta
aig sigorta
generali sigorta
ace european
merkez bankası mensupları
t sigorta
sompo
cgm
imece
turk-nippon
demirhayat
Çalışma Saatleri

Haftaiçi 11:00 ile 19:00 Arası Cumartesi 10:00 ile 18:00 Arası

Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111