+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 10:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuİletişimMenü

Kaç yaşına kadar emzirmeli?

Kaç yaşına kadar emzirmeli?

Bebeğimi Kaç Yaşa Kadar Emzirmeliyim?

Emzirmeye başladığınız zaman bebeğinizi kaç ay veya kaç yıl emzireceğinizi merak etmeniz çok normaldir. Çünkü ülkemizde bu konu ile ilgili maalesef hemen herkesin değişik bir fikri vardır. Bu da sizin aklınızı karıştırır. Aile çevreniz ve arkadaşlarınız bebeklerin emzirilme süresi ile ilgili sürekli yorum yapar ve eleştiride bulunur.

Bir yaşına kadar emzirmen yeterli veya 1 yaşından sonra emzirmenin faydası yok, artık çok büyümüş yürüyor, konuşuyor, dişleri çıkmış emzirmen doğru değil gibi pek çok eleştiri duyarsınız.

Hatta doktorların bile bebekleri emzirme süresi ile ilgili değişik görüşleri olduğunu görürsünüz. Ama bunlar aklınızı karıştırmasın. Siz ve bebeğiniz mutlu olduğunuz sürece bebeğinizi istediğiniz kadar emzirebilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü almasını 6 aydan sonra da ek gıdalar ile birlikte 2 yaş ve üzerinde emzirilmesini tavsiye eder. O nedenle ne kadar emzirmek istiyorsanız bebeğinizi emzirin. Bunun kararını yalnızca siz ve bebeğiniz verir. Ayrıca bebeklerin uzun süre emmesinin ne anneye ne de bebeğin psikolojik gelişimine asla negatif bir etkisi yoktur.

Kaç yaşına kadar emzirmeli?

Hatta uzun süreli emzirmenin anneye ve bebeğe pek çok faydası vardır. Bu nedenle emzirmeyi ancak siz ve bebeğiniz hazır olduğu zaman kesmeniz en iyisidir. Eğer emzirmeyi kesmek istiyorsanız tabiî ki süreci hızlandırabilirsiniz. Bunu emzirme sıklığınızda değişiklikler yaparak sağlayabilirsiniz. Ama isterseniz de süreci kendi haline bırakabilirsiniz. Sakın ben memeyi bıraktırmazsam bebeğim asla bırakmaz diye düşünmeyin. Çünkü bütün bebekler büyüdükçe emmeyi azaltır ve bir süre sonra da bırakır. Bu beklenen doğal bir süreçtir. Ama bu süreç her anne bebek ikilisi için farklılık gösterir. Emzirmeyi hiçbir değişiklik yapmadan kendi haline bıraktığınızda bebeklerin sıklıkla 3 ile 4 yaş arasında emmeyi bıraktığı görülür. Yani emzirmeyi bırakma sürecinizi kendi haline bıraktığınızda bunun ne kadar süreceği siz ve bebeğinize bağlıdır.

Sonuçta bir yaşından sonra anne sütünün faydası yoktur diyenlere kesinlikle inanmayın. Bebeğinizi uzun süreli emzirmeniz kesinlikle faydalıdır. Çevrenize, arkadaşlarınıza hatta sağlık çalışanlarına kulak asmadan istediğiniz kadar bebeğinizi emzirin. Sütünüz her zaman bebeğiniz için faydalıdır.

Uzun Süreli Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

  1. Anne sütü hala besin değeri olan değerli bir içecektir. Bebeğiniz büyüdükçe içeriği her geçen gün değişse de bebeğinizin ihtiyaçlarını her zaman karşılar.
  2. Hastalıklara karşı koruyucudur. Bebeğinizi emzirdiğiniz sürece anne sütü içerisindeki koruyucu hücreler ve antikorlar her zaman her yaşta bebeğinizi korur.
  3. Anne sütü ile beslenme bebeklerin ileri yaş sağlığını da korur. İleri yaş kalp hastalığı, kanser, obezite, şeker hastalığı, barsak hastalıkları ve bağışıklık sistemi hastalıkları anne sütü alanlarda daha az görülür.
  4. Bebeğinizin çene ve diş sağlığını korur. Diş bozukları daha az görülür.
  5. Bebeğinizin beyin gelişimini destekler.
  6. Emzirme aranızdaki duygusal bağı güçlendirir. Emzirme sırasında salınan oksitonin, prolaktin ve seratonin gibi hormonlar anne ve bebeklerin mutlu ve huzurlu olmasına yardımcı olur.
  7. Anneyi yumurtalık, meme kanseri, koroner kalp hastalığı, şeker hastalığı, obezite, depresyon gibi hastalıklardan korur.
  8. Annenin kontrollü kilo vermesine yardımcı olur.

Anne sütünün özellikle 1 yaşından sonra besin değeri yok büyüme etkisi yok diye düşünmek yanlıştır. Çünkü bu dönmede de emzirme bebeğinizin günlük alması gereken enerji, protein, mineral ve vitamin ihtiyacının pek çoğunu karşılar. 1-2 yaş arasında bebeklerin 450 ml anne sütü alması günlük enerji ihtiyacının %29’ unu, proteinin %43’ünü, kalsiyumun %36’sını, A vitaminin %75’ini, folatın %76’sını, B12 vitaminin %94’ünü, C vitaminin %60’ını karşılar.

Bebeğinizi uzun süre emzirmeniz belki çevrenizde sosyal bir baskıya neden olabilir. Çünkü toplumun çoğu daha büyük çocukların emzirilme görüntülerine pek alışık değildir. Bu da sizin çevreden eleştiri almanıza neden olur. Psikolojik olarak uygun olmadığı, size aşırı bağımlı bir kişilik geliştireceği şeklinde baskı ve yorumlar duyarsınız. Ama esas karar sizin ve bebeğinizindir. Anneler isterse hiç emzirmeyebilir isterse de 2 yaş ve daha sonrasına kadar bebeğini emzirebilir. Toplumun ve sağlık çalışanlarının esas olarak yapması gereken eleştiri yerine annelere destek olmaktır.

Emzirmenin ilk aylarında annelere destek yapılmasına karşın biraz daha büyümüş olan bebeklerin emzirilmesine toplum ve hatta bazen sağlık çalışanları bile yeterli desteği göstermez. Ama esas olan anne hangi kararı verirse versin desteklemektir. Eğer çevrenizden çok eleştiri alıyorsanız bu kişilerin emzirme anlayışlarının farklı veya anne sütü ve emzirme konusunda yetersiz bilgiye sahip olduğunu bilin. Yapabileceğiniz en iyi şey eğer bebeğiniz ve siz emzirmekten mutluysanız bebeğinizi istediğiniz kadar emzirmeye devam edin.

Çünkü anne bebek arasındaki emzirme ilişkisi her anne bebek için farklılık gösterir. Hatta aynı annenin çocukları arasında bile farklılıklar olabilir. Bir bebeğiniz 1 yaşa kadar emer diğer bebeğiniz 2-3 yaşa kadar emebilir. Bu durumu tek bir süre ile sınırlamak doğru değildir. O yüzden bebeğinizi istediğiniz kadar emzirin ve siz ve bebeğiniz emzirmeyi sonlandırmaya hazır olana kadar da emzirmeye devam edin. Çevrenizden gelen baskı ve eleştirileri de görmezden gelmeye çalışın.

Güncelleme Tarihi: 25.11.2023
Dr. Yelda Mumcu
Editör
Uzm. Dr. Yelda Mumcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
SORU SOR
En az 70 karakter
ANLAŞMALI KURUMLAR

Aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmamız yoktur.

Tümünü Göster
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111