+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 10:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuİletişimMenü

Emzirmenin Sakıncalı Olduğu Durumlar

Emzirmenin Sakıncalı Olduğu Durumlar

Emzirmenin Sakıncalı Olduğu Durumlar Nelerdir?

Emzirme uzun bir süreç olduğu için bazen annelerin emmeye ara vermesi bazen de emzirmenin tamamen sonlandırılması gereken durumlar olabilmektedir. Gerçekten emzirmenin sakıncalı olduğu ve emmeye ara verilmesi gereken durumların sayısı aslında oldukça azdır. Ama gerek bilgi yetersizliği gerekse fazla endişe ve kaygı ile bazen anne sütünün kesildiği durumlar olmaktadır.

Örneğin annelerin çoğu grip veya ishal olduğu zaman sütten mikropların geçeceğini düşünerek emzirmeye ara vermek ister. Ama her enfeksiyonda sütün kesilmesi gerekli değildir. Ayrıca annenin kullanması gereken ilaçlar olduğunda veya her yapılması gerekli tetkiklerde emzirmeye ara verilmesi gerekli değildir.

Çünkü gereksiz yere emzirmeye ara verilmesi maalesef daha sonra sütün tamamen kesilmesine neden olabilir. Bu nedenle anne sütü gerçekten gerekli olduğu durumlarda kesilmelidir.

Emzirmenin sakıncalı olduğu anne sütünün kesilmesi gereken durumlar şunlardır

1-Annenin Enfeksiyonları: Pek çok enfeksiyon aslında emzirmeye engel olmasa da bazı ciddi enfeksiyonlarda emzirmenin kesilmesi gerekir. Bu enfeksiyonlar;

2-Bebeğin Doğumsal Metabolik Hastalıkları: Bazı doğumsal metabolik hastalığı olan bebeklerin anne sütü veya normal mamalar ile beslenmesi uygun değildir. Bu bebeklerin özel içeriği olan mamaları kullanması gerekir. Bu tür metabolik hastalıkla doğan bebekler de anne sütü kesilmelidir.

3-Anneye Tanı veya Tedavi Amaçlı Verilecek Radyoaktif Maddeler: Emziren annelerin bazı hastalıkları için yapılacak testlerde veya tedavi amaçlı radyoaktif iyot kullananımı varsa emzirme kesilmelidir.

4-Annenin Kullanması Gereken İlaçlar: Annenin kullandığı ilaçlar süte çok az miktarda geçer. Ama her ilaç kullanımında anne sütü kesilmesine gerek yoktur.

Uygun rehberler takip edilerek hangi ilacın zararlı hangisini emzirirken kullanabileceğiniz saptanabilir. Ama bazı ilaçları kullanırken anne sütünün kesilmesi gereklidir. Bu ilaçlar;

  1. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar,
  2. Bazı epilepsi ilaçları,
  3. Psikoterapik ilaçlar,
  4. Migren ilaçları,
  5. Parkinson ilaçları,
  6. Bazı analjezikler,
  7. Radyoaktif iyot kullanımı.

Annenin yasa dışı eroin, kokain, maruana gibi uyarıcı maddelerin kullanımı bebeğe zarar verebileceği için bu durumlarda emzirme önerilmez. Ayrıca emziren annelerin alkol kullanımı da tavsiye edilmez. Alkol tüketen annelerin belli süre emzirmeye ara vermesi gerekir.

Aslında görüldüğü gibi emzirmeye ara verilmesi gereken durumlar oldukça nadirdir. Bu nedenle çevrenizden duyduğunuz olumsuz söylemlerden etkilenerek emzirmeye ara vermeyin. Gerçekten bazen anne sütü konusunda yeterli bilgi ve tecrübe sahip olmayan sağlık çalışanları bile gereksiz yere emzirmeye ara verilmesini söyleyebilir.

Eğer emzirmeye ara verilmesi gerektiğini düşündüğünüz bir konu varsa mutlaka anne sütü ve emzirme konusunda deneyimli sağlık çalışanlarından destek almanız en iyisidir.

Güncelleme Tarihi: 25.11.2023
Dr. Yelda Mumcu
Editör
Uzm. Dr. Yelda Mumcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
SORU SOR
En az 70 karakter
ANLAŞMALI KURUMLAR

Aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmamız yoktur.

Tümünü Göster
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111