KARIN ÜSTÜ AKTİVİTE ZAMANI (TUMMY TİME)

Bebeklerin karın üstü aktiviteleri uyanık oldukları zaman kolları ile destekli bir şekilde yüz üstü vakit geçirmesidir. Doğumdan kısa süre sonra karın üstü aktiviteleri başlanabilir.

Karın Üstü Aktivite Zamanı (Tummy Time)

Bebeklerin karın üstü aktiviteleri uyanık oldukları zaman kolları ile destekli bir şekilde yüz üstü vakit geçirmesidir. Tummy Time doğumdan kısa süre sonra başlayabileceğiniz ama pek çok anne babanın bebeğim çok ağlıyor diye vazgeçtiği karın üstü aktiviteleri aslında bebeğinizin gelişimi için oldukça faydalıdır.

Bebeklerde Karın Üstü Aktivitelerinin Faydaları Nelerdir?

  1. Bebeğin ense, sırt, kol, bacak ve karın kaslarının güçlenmesine ve motor gelişimine yardımcı olur. Karın üstü vakit geçirmeyen bebeklerde motor gelişim basamakları geri kalır. Baş tutma, uzanma, yakalama, dönme, emekleme, oturma ve hatta yürüme gibi motor becerilerde gecikme yaşanır.
  2. Karın üstü aktiviteleri görüş alanını artırır. Bebeğin çevreyi daha iyi görmesini sağlar. Önüne yerleştirilen oyuncaklar ile göz ve vücut koordinasyonu gelişir. Vücut dengesinin gelişimini artırır.
  3. Bebekler uyanıkken yapılan karın üstü aktiviteleri bebeklerin ani beşik kaybı nedeniyle uykuda sırt üstü yatırılması ve buna bağlı olarak gelişen başın arka kısmının düzleşmesi yani yassı kafa gelişmesi riskini azaltır.

Karın Üstü Aktiviteleri Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır?

Doğumdan kısa süre sonra karın üstü aktiviteleri başlanabilir. Günlük 30-60 dakika kadar karın üstü aktivitesi yaptırabilirsiniz.

Aktiviteleri bebeğiniz aç, uykusuz, huzursuz ve çok tok olduğunda yaptırmayın. Çünkü o zaman bebeğiniz mutsuz olur. Kucakta, evde ve bahçe gibi uygun olan her yerde karın üstü aktiviteleri yaptırabilirsiniz. Eğer sert zemin bebeğinizi rahatsız ederse yere bir örtü serebilirsiniz. İlk zamanlarda kollarının altını yastık ile desteklemek bebeğinizin alışmasını kolaylaştıracaktır.

Karın üstü pozisyonda önüne oyuncaklar, resimli kartlar, kitap, sesli oyuncaklar ve ayna koyun. Oyuncakları dağınık bırakın. Kafasını çevirerek bütün oyuncaklara bakmasını sağlayın. Ayrıca onunla karşılıklı yatarak göz teması kurun, konuşun ve şarkı söyleyin.

Belki ilk günlerde bebeğiniz karın üstü pozisyonunu sevmeyecek ve ağlayacaktır. Ama sabırlı olup dikkatini çekerek onunla oynayıp iletişim kurarak bu pozisyonu sevmesini sağlayabilirsiniz.

SİZDEN GELENLER
TÜM YORUMLAR
Uzm. Dr. Yelda MUMCUUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Uzm. Dr. Yelda Mumcu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı 1967 yılında Ankara da doğdum. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesin den 1990 yılında mezun oldum. Aynı sene Ankara Üniv...

Profili Görüntüle
Anlaşmalı Kurumlar
allianz sigorta
acibadem
mapfre
groupama
hdi
gunes-sigorta
ray sigorta
ziraat sigorta
halk-sigorta
anadolu sigorta
ergo
eureko-sigorta
zurich sigorta
aig sigorta
generali sigorta
ace european
merkez bankası mensupları
t sigorta
sompo
cgm
imece
turk-nippon
demirhayat
Çalışma Saatleri

Haftaiçi 11:00 ile 19:00 Arası Cumartesi 10:00 ile 18:00 Arası

Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111