ÇOCUKLARDA BRONŞİOLİT

Çocuklarda Bronşiolit Nedir?

Bronşiolit virüslerin neden olduğu akciğerdeki küçük hava yollarının daralması sonucu oluşan bir enfeksiyondur. Küçük hava yollarının daralması nefes almayı zorlaştırır. Bebek ve küçük çocuklarda solunum yollarının dar olması nedeniyle daha sık görülür. Bronşiolit bronşitten farklı bir durumdur. Bronşit büyük hava yolları enfeksiyonu nedeniyle oluşan bir hastalıktır.

Çocuklarda Bronşiolit hastalığına neden olan virüsler RSV, influneza, parainfluenza, rhinovirüs, korona virüslerdir. Ama iki yaş altı çocuklarda bronşiolitin %70-90 nedeni RSV virüsüdür. RSV virüsü erişkin ve büyük çocuklarda hafif bir soğuk algınlığı yaparken küçük bebeklerde sıklıkla bronşiolite neden olur. Hastalık daha çok kış aylarında ekim ve mart ayları arasında görülür. Bazı risk faktörleri hastalığın daha kolay görülmesine neden olur.  Erken doğan bebekler, kronik akciğer hastalığı olanlar, doğumsal kalp hastalığı olanlar, 6 ayın altındaki bebekler, anne sütü almayan bebekler, bağışıklığı zayıf kişiler, kalabalık aile ortamında olan veya kreşe giden bebekler, pasif sigara dumanına maruz kalan bebekler hastalık için risklidir. Bulaşma genellikle damlacık yoluyla olur. Ama hasta olan kişilerin sekresyonu ile kirlenmiş yüzeylerden de hastalık geçer. Daha çok bebeğin yakın çevresi anne, baba, bakıcı ve kardeşlerden hastalık bulaşır.

Bronşiolitin ilk belirtileri genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde başlar. Hafif ateş (38 C ),burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürük olur. Daha sonra birkaç gün içinde sık nefes alma,  hırıltılı nefes alma,  öksürük de artma gibi bulgular tabloya eklenir. Özellikle küçük hava yollarının darlığı nedeniyle nefes verme sırasında zorlanma saptanır. Eğer hastalığın bulgularında ağırlaşma olursa nefes alma sırasında burun kanadının solunuma katılması, göğüs kafesinin içeri çökmesi, dışarıdan duyulabilen hırıltı, morarma gibi bulgular ortaya çıkar. Solunum sıkıntısı nedeniyle genellikle beslenme bozulur. Yeterli beslenmeyen bebeklerde daha sonra sıvı kaybı gelişebilir.

Çocuklarda Bronşiolit tanısı için özel bir test yapmak gerekli değildir. Çocuk doktorunuz bebeğinizi muayene ederek ve özellikle akciğer seslerinin muayenesi ile tanıyı kolaylıkla koyabilir. Hastalık ilk günlerde hafif soğuk algınlığı bulguları şeklinde takip edilir. Daha sonra bronşiolit bulguları ortaya çıkar. Ama klinik durumu ağırlaşır ise o zaman kan testleri, akciğer grafisi, RSV antijen testi, kanda oksijen ölçümü gibi gerekli testlerin yapılaması uygun olur.

Çocuklarda Bronşiolit Tedavisi

Hafif bronşiolit olan bebek ve çocuklar evde Bronşiolit Tedavisi uygulanabilir. Ama özellikle solunum sıkıntısı bulgularının yakından takip edilmesi gerekir. Orta ve ağır bronşiolit olan olgular hastanede yatarak tedavi edilmesi daha uygundur.

Bronşiolit tedavisinde yeterli oksijen desteği, sıvı alımının sağlaması, beslenmenin desteklenmesi ve gerekli olduğu durumlarda ilaç tedavisi yeterli olur. İlaç tedavisi olarak eğer doktorunuz uygun görürse ağızdan veya solunum yolu ile ilaç verilebilir. Normalde antibiyotik bronşiolit tedavisi için gerekli değildir. Ama yine doktorunuz bronşiolit ile birlikte zatürre olduğunu düşünüyorsa o zaman antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

Bronşiolit Olan Çocuğunuz İçin Evde Neler Yapabilirisiniz

 • Yeteri miktarda sıvı almasını sağlayın Bebeğiniz anne sütü alıyorsa sık sık emzirin. Büyük çocukların bol sıvı almasını sağlayın.
 • Odasını serin tutun (22 C).
 • Odasının nemli olmasını sağlayın (%40-50).
 • Burnunu serum fizyolojik ile sık sık temizleyin.
 • Büyük çocuklara burnunu hınkırmasını öğretin.
 • Yanında sigara içmeyin, sigara dumanına maruz bırakmayın.
 • Gerekli olduğunda doktorunuzun önerdiği şekilde ateş düşürücü verin.
 • Doktorunuz tavsiye ettiği ilaçları kullanın.

Bronşiolit Olan Bebeğinizin Ne zaman Hastaneye Yatışı Gerekir?

 • Ciddi solunum zorluğu varsa.
 • Kanda bakılan oksijen seviyesi düşük ise <%92.
 • Yeterli beslenemiyorsa.
 • Kronik akciğer veya kalp hastalığı varsa.
 • Hastalık için risk faktörleri varsa.

Bebeğinizin Bronşiolit Olmasını Nasıl Önleyebilirsiniz? 

 • Bronşiolite nedeni virüsler olduğu için hastalıktan korunmanın en önemli yolu ellerin sık sık sabunlu su ile yıkanmasıdır.
 • Eğer hastaysanız mutlaka maske takın ve bebeğinize dokunmadan önce ellerinizi yıkayın.
 • Bebeğinizi anne sütü ile besleyin anne sütü bebekleri enfeksiyonlardan korur.
 • Bebeğinizi hasta kişilerle bir araya getirmeyin.
 • Havasız ve kalabalık yelere gitmeyin.
 • Bebeğinizi sigara içilen ortamlara götürmeyin ve pasif sigara dumanına maruz bırakmayın.
 • Hasta kişilerden bulaşmayı önlemek için yüzeylerin oyuncakların vb eşyaları dezenfekte edin veya silin.
 • Erken doğan ve riskli bebeğiniz varsa RSV immunglobulini yaptırın.
SİZDEN GELENLER
TÜM YORUMLAR
Uzm. Dr. Yelda MUMCUUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Uzm. Dr. Yelda Mumcu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı 1967 yılında Ankara da doğdum. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesin den 1990 yılında mezun oldum. Aynı sene Ankara Üniv...

Profili Görüntüle
Anlaşmalı Kurumlar
allianz sigorta
acibadem
mapfre
groupama
hdi
gunes-sigorta
ray sigorta
ziraat sigorta
halk-sigorta
anadolu sigorta
ergo
eureko-sigorta
zurich sigorta
aig sigorta
generali sigorta
ace european
merkez bankası mensupları
t sigorta
sompo
cgm
imece
turk-nippon
demirhayat
Çalışma Saatleri

Haftaiçi 11:00 ile 19:00 Arası Cumartesi 10:00 ile 18:00 Arası

Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111