+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 11:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Hasta Görüşleri
Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda Mumcuİletişim & RandevuMenü

Kolik Nedir? Kolik Nasıl Geçer?

Kolik Nedir? Kolik Nasıl Geçer?

İnfantil kolik tamamen sağlıklı olarak gelişen bebeklerde aşırı ağlama, karında şişlik, bacakları karına çekme, yüzde kızarma bulgularının eşlik ettiği hiçbir nedene bağlanamayan ağlama krizleri olarak tanımlanır.

Günümüzde Wessel tanımlaması kullanıldığında haftada 3 günden, günlük 3 saatten ve 3 haftadan uzun süren ağlamalar infantil kolik olarak adlandırılmıştır.

Kolik Nedir?

Bugün için infantil kolik olan bebeklerin tedavisinde beslenme önerileri, fiziksel destek tedavileri, davranışsal tedaviler ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Anne sütü alan bebeklerde beslenmeye anne sütü ile devam edilmelidir. Bebeğin memeyi tamamen boşaltması sağlanmalıdır. Böylece sürekli olarak laktoz içeriği yüksek olan önsütün alınması önlenmiş olur. Çok fazla emme isteği olan ve aşırı beslenen bebeklerde ise en az 2-2.5 saat arayla beslenmeye çalışılmalıdır. Eğer inek sütü protein allerjisi olup olmadığı dışlanamadıysa annenin diyetinde süt ürünü içeren yiyeceklerin 2 hafta süreyle çıkarılarak hipoallerjik diyet denenmelidir.

Mama ile beslenen bebeklerde ise laktozu azaltılmış veya hidrolize mamalar tercih edilebilir. Fiziksel tedaviler arasında bebekleri ritmik şekilde sallamak (kucak, hamak, puset, titreşimli yataklar) kucağa alıp sarıp sarmalamak, sırtına hafifçe ritmik olarak vurmak, ritmik sesler dinletmek (fön makinesi,vantilatör, aspiratör) masaj yapmak, banyo yaptırmak, karnına sıcak havlu koymak, arabayla gezdirmek uygulanabilir. Bu yöntemler infantil kolik tedavisi için kullanılırken bazı bebekleri rahatlatırken bir kısım bebekte aşırı uyarılmaya neden olabilir. Ayrıca bu yöntemleri uygularken olası kazalar açısından uyanık olunmalıdır.

Davranışsal infantil kolik tedaviler arasında bebeği uyaranlardan uzak tutmak uyku uyanıklık durumu için günlük düzenlemeler yapmak, kucakta taşıma yöntemleri uygulanır. Anne babalara destek olmak, yetersizlik tükenmişlik duygularını ve endişelerini azaltmak, anne baba görevlerine 1 saat mola vermek gibi destekler yapılabilir.

bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer

Kolik Nasıl Geçer?

İnfantil kolik tedavisinde, ilaç tedavisi olarak ise bitkisel ürünler, simetikon, probiyotikler, antikolinerjik  ilaçlar kullanılır. Bitkisel ürünlerden rezene papatya,meyan kökü gibi çaylar denenmiştir. Fakat bu ürünlerin kullanımının anne sütünü azaltabileceği ve doz ayarlaması olmaması ve metal zehirlenmesi riski olması nedeniyle önerilmemektedir.

Simetikon barsak içinde köpük olarak bulunan gazı toplayarak atılmasını sağlayan bir ilaçtır. Güvenilir bir ajandır ama etkinliği gösterilmemiştir. Antikolinerjik ajanlar ise artmış barsak hareketliliğini önlemektedir.  Ancak uykuya meyil sersemlik, havale, ishal gibi yan etkilerinden dolayı önerilmemektedir. Bunun yanında kolik için probiyotik kullanımı da son yıllarda yaygınlaşmıştır. Ama bunun da etkinliği henüz tam olarak gösterilememiştir.

Sonuçta ciddi infantil kolik sık rastlanan ve nedeni tam olarak bilinmeyen bir durumdur. Özellikle aşırı ağlama ile giden altta yatan hastalıklar araştırılıp atlanmamalı, ailelerin endişeleri giderilerek, aileye güven vermelidir. İnfantil koliğin tek tedavisinin zaman olduğu unutulmamalıdır.

SORU SOR
En az 70 karakter
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111