+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 10:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuİletişimMenü

Bebeğinize Uyku Rutini Nasıl Oluşturursunuz?

Bebeğinize Uyku Rutini Nasıl Oluşturursunuz?

Bebeklerde Uyku Rutini

Bebeğinize iyi bir uyku rutini oluşturmak sağlıklı bir uyku alışkanlığının gelişmesinde en önemli adımdır.

Uyku rutini bebeklerin uykuya kolay geçmesini sağlar, bebeği rahatlatır ve uyku vaktinin mutlu bir şekilde yaşanmasını sağlar. Bebeğiniz için yapacağınız uyku rutinin karmaşık olması gerekmez. Basit, düzenli ve tutarlı olması yeterlidir.

Uyku rutini oluşturmaya erken dönemde bebeğiniz küçükken başlamalıdır. Ayrıca tutarlı davranmanız her zaman önemlidir. İlk aylarda ufak bebeklerin uyku rutinleri sıklıkla beslenmeleri ile ilişkilidir. Mideleri küçük olduğu için çok sık beslenir ve beslenme aralarında kısa kısa uyurlar.

Daha sonra yaklaşık 2-3 ay içerisinde gece gündüz ayrımını öğrenirler. Bu nedenle bebeklerin gündüzleri daha aktif olmaları, daha uyanık ve daha sık beslenmeleri gerekir. Gündüz uykuları daha kısa şekerleme uykuları şeklinde olmalıdır. Geceleri ise daha sakin daha sessiz ve daha karanlık bir ortam olmalıdır.

Böylece zaman içerisinde bebeğiniz büyüdükçe gece uykusunu öğrenerek geceleri daha uzun uyumaya başlar. Bu nedenle bebeklerde uyku rutini oluşturmaya yaklaşık 4 aydan sonra başlamak uygun olur.

Bebeğinizin uykusunu düzenleyecek rutinler şunlar olabilir;

Daha büyük çocuklar için;

Uyku rutini oluşturmada esas olan oluşturulmuş olan rutinin sürdürülmesidir. Çünkü oluşturulmuş rutinler bebeğiniz büyürken her zaman bozulabilir. Bebeklerin diş çıkarma zamanı, aşı sonrası oluşan reaksiyonlar, ek gıda başlanması, enfeksiyonlar, fazla uyaran ve aşırı yorgunluk, seyahatler, taşınmak vb pek çok faktör rutini bozabilir.

Daha büyük çocuklarda da aile içi sıkıntılar, arkadaş sorunları vb çocuk uyku rutinini bozabilir. Ama yine de en önemlisi geçici durumlar sonrası mutlaka rutini korumaya devam etmektir. Unutulmaması gereken diğer bir nokta ise her bebek birbirinden farklıdır. Hepsinin kendine ait bir uyku düzeni olacaktır. Anne babalar bebeklerinin yeme alışkanlıklarını nasıl şekillendiriyorsa uyku alışkanlığı oluşturmayı da şekillendirmelidir.

Güncelleme Tarihi: 25.11.2023
Dr. Yelda Mumcu
Editör
Uzm. Dr. Yelda Mumcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
SORU SOR
En az 70 karakter
ANLAŞMALI KURUMLAR

Aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmamız yoktur.

Tümünü Göster
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111