EMZİRME SIKLIĞI VE SÜRESİ

İlk dakikalarda bebekler aktif ve uyanıktır, emmeye hazırdır. Yenidoğan bebekler en kısa sürede (30 dakika-1 saat) anneyi emmesi gerekir.

Anne bebeğini kaç saat arayla emzirmesi gerektiği konusunda kararsızlık yaşar.

Genellikle bebeğinin aç kalacağını doyuramadığını düşünür ve doktorlardan sürekli net saat ve rakamlar ister. Annelerin sorduğu bebeğimi ne sıklıkta emzireceğim sorusunun yanıtı çok kolaydır; sık sık sık emzireceksiniz. Tabi ki doktorlar size bazı rakamlar verir ama esas olan bebeğinizin istedikçe istediği kadar emmesidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Emzirme Sıklığı ve Süresi

Doğumdan sonra ilk dakikalar içinde bebekler aktif ve uyanıktır, emmeye hazırdır. Bu nedenle bebeğin doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede (30 dakika-1 saat) anneyi emmesi gerekir. İlk günlerde çok sık emmek isterler. Bu normal bir durumdur anne sütü ilk günlerde az salgılanır ve zaten yenidoğan bebeğin midesi de küçüktür. Her açlık belirtisi gösterdiğinde (aranma,yalanma,ağlama) bebeğin emzirilmesi gerekir. Ağlama açlığın son belirtisidir. O nedenle bebeğiniz aranma ve yalanma hareketi yaptığında emzirmek en iyisidir. Pek çok bebek 24 saat içinde en az 8 ile12 kez emmek ister. Sonuçta bebeğiniz ne kadar erken emmeye başlarsa ve ne kadar sık emerse sütünüz o kadar bol olacaktır, bebeğiniz doyacaktır.

Emzirme sırasında bebeklerin memede kalma süresi de oldukça değişkenlik gösterir. Genel olarak ilk günlerde ilk ağız sütünün az olması bebeklerin mide kapasitelerinin ufak olması nedeniyle çok sık emme ve uzun süre memede kalma isteği normaldir. Ortalama çoğu bebek 15-30 dakika arasında emer. Fakat emzirmesi süresi bazen daha kısa veya uzun olabilir. Emzirme süresi bir memede 4 dakikadan kısa veya 30 dakikadan daha uzun olursa ve bebek 1-1,5 saatten daha kısa aralıklarla emmek isterse annenin bebeğini doğru emzirip emzirmediği mutlaka kontrol edilmelidir. Genel olarak beklenen bebeğin tatmin olana kadar memeyi emmesi ve emzirme sona erdikten sonra ise memeyi kendisinin bırakmasıdır.

SİZDEN GELENLER
TÜM YORUMLAR
Uzm. Dr. Yelda MUMCUUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Uzm. Dr. Yelda Mumcu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı 1967 yılında Ankara da doğdum. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesin den 1990 yılında mezun oldum. Aynı sene Ankara Üniv...

Profili Görüntüle
Anlaşmalı Kurumlar
allianz sigorta
acibadem
mapfre
groupama
hdi
gunes-sigorta
ray sigorta
ziraat sigorta
halk-sigorta
anadolu sigorta
ergo
eureko-sigorta
zurich sigorta
aig sigorta
generali sigorta
ace european
merkez bankası mensupları
t sigorta
sompo
cgm
imece
turk-nippon
demirhayat
Çalışma Saatleri

Haftaiçi 11:00 ile 19:00 Arası Cumartesi 10:00 ile 18:00 Arası

Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111