+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 10:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuİletişimMenü

Yürüteç Kullanmak Zararlı mı?

Yürüteç Kullanmak Zararlı mı?

Yürütecin ayakta durmayı ve yürümeyi kolaylaştıracağına inanırlar. Ama sanılanın aksine yürüteç kullanımı bebeklerde yürümeyi geciktirebildiği gibi, bazı motor bozukluklara bile neden olabilir.

Ayrıca bebeklerin yaşadığı kazaların en sık nedenlerinden biri de yürüteç kullanımıdır. Sonuçta yürüteç kullanalım mı? Yürüteç güvenli mi? gibi soruların cevabı tabiî ki hayırdır.
Yürüteç kullanmayın.

Yürüteç Kullanmanın Sakıncaları

  1. Bebekler çevrelerini etkileşerek tanırlar. Çevresini görür, eller, hisseder, yuvarlanır, taklit eder. Yürüteç kullanan bebekler ise genellikle vücutlarının alt kısmını göremedikleri için nasıl kullanacaklarını da öğrenemezler. Yürüteç tekerlekleri nedeniyle bebeklerin en ufak ayak hareketlerini abartılı bir şekle dönüştürür. Bu da bebeğin yürümekten çok yürüteçte sallanma hareketi yapmasına neden olur.
  2. Yürüteç kullanarak yürüyen bebekler gerçek yürüme sırasında kullanılan kalça ve eklem koordinasyonunu geliştiremezler. Yürüteç kullanımı bebeklerde normal gelişim süreci içinde yapması gereken motor gelişimi geciktirdiği gibi omurga, kalça ve parmak ucu yürümesi gibi bozukluklara neden olur. Yürümeyi kolaylaştırmak yerine güçleştirir ve hatta geciktirebilir.
  3. Yürüteçler tekerleklidir ve çok hızlı hareket eder. Bebeğinizin hareketinden daha hızlı hareket ettiği için bebeğiniz denge kurmakta ve geliştirmekte zorlanır.
  4. Bebeğin çevreye erişimini sağladığı için yürüteç kullanan bebeklerin pek çoğu ev kazalarına maruz kalır. Hatta bu kazaların bazıları ölümcül bile olabilir. Ağır eşyaları çekerek başına düşürebilir, sıcak yiyecek, içeceklere ve zehirli maddelere ulaşabilir. Düşme ve boğulmalara neden olabilir. Ayrıca evinizde merdiven varsa düşme riski de vardır.
  5. Yürüteç kazalarında kafa travması oldukça fazladır. Beyin gelişimini tamamlamayan bebeklerde kafa kemikleri yumuşak olması nedeniyle yürüteç ile gerçekleşen kazalarda bebeklerin %82’sinde kafa travması oluştuğu görülmüştür.

Bu nedenlerden dolayı yürüteç kullanmayın. Belki yürüteç gibi görünen ama tekerlekleri olmayan sabit aktivite merkezleri kullanabilirsiniz. Ama bebeğiniz için en iyisi yerde vakit geçirmesidir. Bebeğinizin bacakları hazır olduğu zaman zaten ayağa kalkacak ve yürüyecektir.

Güncelleme Tarihi: 25.11.2023
Dr. Yelda Mumcu
Editör
Uzm. Dr. Yelda Mumcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
SORU SOR
En az 70 karakter
ANLAŞMALI KURUMLAR

Aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmamız yoktur.

Tümünü Göster
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111