+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 10:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuİletişimMenü

İsilik

İsilik

İsilik Nedir?

İsilik ter bezlerinin sıcaktan tıkanması sonucunda ortaya çıkan döküntülerdir. Yaz aylarında ve özellikle ufak bebeklerde çok sık karşılaşılır. Hafif isilik küçük ve patlayan su toplaması şeklinde görülürken ağır formunda ise kırmızı kaşıntılı su toplayan lezyonlar şeklinde karşımıza çıkar. Bazen karıncalanma ve kaşıntı hissi bile oluşabilir. Bebeklerde isilik eğer uygun önlemler alınmaz ve tedavi edilmez ise kaşıntı ile birlikte cilt enfeksiyonu ve kabuklanma gelişebilir.

İsilik hemen her yaşta görülebilirken özellikle küçük bebeklerin ter bezlerinin çok kolay tıkanması nedeniyle bebeklerde daha sık rastlanır. Vücudun çok terleyen baş, boyun ve deri kıvrımlarının olduğu bölgelerde daha sık görülür. Altı bezlenen ufak bebeklerde isilik, bel ve göbek çevresinde sık rastlanır. Normalde isilik bebeklere zarar vermez ama kaşıntı yapıp rahatsız edebilir. Ayrıca bebeğinizin isilik olması onun aşırı ısındığının bir göstergesidir. Bu nedenle sıcak çarpması açısından dikkat edilmesi gerekir.

İsilik Nerelerde Olur?

İsilik vücudun çok terleyen baş, boyun ve deri kıvırımlarının olduğu bölgerlerde görülür. Altı bezlenen ufak bebeklerde ise bel ve göbek çevresinde sık rastlanır. Genellikle yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte bebeklerin sıcak tutulması, sıkı giyisiler giydirilmesi, yoğun nemlendiriciler uygulanması gibi faktörler isilik oluşma olasılığını artırır. Özellikle küçük bebeklerin ter bezlerinin çok kolay tıkanması nedeniyle isilik oluşumuna daha sık rastlanır. 

İsilik Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Eğer yeterli önlemler alınmaz ise bütün vücuda yayılabilir. İsilik eğer uygun önlemler alınmaz ve bu bebeklerde isilik tedavi edilmez ise, kaşıntı ile birlikte cilt enfeksiyonu ve kabuklanma gelişir. 

Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

İsilik Tedavisi Ankara

İsilik Neden Olur?

İsilik Görselleri

Güncelleme Tarihi: 25.11.2023
Dr. Yelda Mumcu
Editör
Uzm. Dr. Yelda Mumcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
SORU SOR
En az 70 karakter
ANLAŞMALI KURUMLAR

Aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmamız yoktur.

Tümünü Göster
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111