+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 10:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuİletişimMenü

Grip Enfeksiyonu

Grip Enfeksiyonu

Grip İnfluenza A, B, C virüslerinin neden olduğu ateş, titreme, baş ağrısı, burun akıntısı, halsizlik vb gibi bulgularla ortaya çıkan bir hastalıktır. Enfeksiyon sıklıkla ekim ile nisan ayları arasında görülür.

Aralık ile Şubat gibi kış aylarında ise pik yapar. Virüs hemen bütün yaş gruplarını etkiler. Okul öncesi ve okul çağındaki çocukların yaklaşık %15-42 si her yıl bu virüs ile enfekte olur. Bulaşma kişiden kişiye damlacık yoluyla ve ortak eşya kullanımı sonucu oluşur.

Çocuklarda Grip Enfeksiyonu

Öksürme ve hapşurma ile çevreye yayılan damlacıklar ve bu damlacıklar ile kirlenmiş yüzeylere (kapı kolları, telefon, bilgisayar, masa, kalem v.b.) dokunma sonucunda virüs kişiden kişiye bulaşır. Yaklaşık 1-4 günlük bir kuluçka dönemi vardır. Bazen 7 güne kadar uzayabilmektedir. Takiben yüksek ateş, titreme, burun akıntısı, öksürük halsizlik, kaslarda ağrı olur. Bazen gözlerde kızarma, karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal de olabilir. Bazı çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları ön planda olsa da sadece ateşli bir hastalık olarak da kendini belli edebilmektedir. Bunun yanında akut larenjit veya alt solunum yolu enfeksiyonu, pnömoni şeklinde de görülebilmektedir.

Normalde grip enfeksiyonu pek çok kişide birkaç gün içinde hafifler. Şikayetler genellikle bir hafta içinde iyileşir bazen halsizlik daha uzun süre devam edebilir. Ama bazı kişilerde pnömoni, sinüzit, bronşit, otit gibi komplikasyonlar gelişebilir, hatta yaşamı tehdit edici durumlar oluşabilir. Özellikle belli yaş gruplarında ve altta yatan herhangi bir hastalığı olanlarda influenza enfeksiyonu riskli olabilmektedir. Beş yaş altı çocuklar, özellikle 2 yaşın altı olanlar, 65 yaş üstü kişiler, hamile bayanlar, altta yatan kronik hastalığı (astım, kalp hastalığı, karaciğer, böbrek hastalığı, nörolojik hastalığı, bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar v.b.) olanlar 19 yaşın altında olup uzun süreli aspirin kullanması gerekenler ve obez kişiler influenza açısından riskli gruplardır. Grip (influenza) hastalığının tanısı klinik bulgularla kolayca koyulabilmektedir. Ayrıca burun sekresyonlarından alınan sürüntüler ile hızlı antijenik değerlendirmeler de tanı koymada kullanılmaktadır.

Çocuklarda Grip Enfeksiyonu Belirtileri

Grip enfeksiyonu influenza A, B ve C virüslerinin neden olduğu bir solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın belirtileri şunlardır;

Grip belirtileri sıklıkla soğuk algınlığı nezle ile karıştırılır. Aslında nezle ve grip her ikisi de solunum yolu hastalığı olmasına rağmen etkenleri birbirinden farklı virüslerdir. Her iki hastalık birbirine benzese de aralarında bulgular açısından farklılıklar vardır. Nezle bulguları genellikle daha hafif seyrederken grip bulguları daha ağır ve uzun sürer, ağır komplikasyonlara ve buna bağlı hastaneye yatışa neden olur.

Çocuklarda Grip Enfeksiyonu Tedavisi

Tedavide esas olan istirahat etmek, bol sıvı alınması, ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanarak klinik bulguları rahatlatmaktır. Hastalık belirtileri geçene kadar evde istirahat etmek önemlidir. Oluşabilecek komplikasyonlar mutlaka yakından izlenmelidir. Hastalık belirtilerinin uzun sürmesi, ateşin 3 günden fazla devam etmesi, iyileşme belirtileri olduktan sonra tekrar ateşin ortaya çıkması, solunum sıkıntısı belirtilerinin olması, bilinç durumunda değişiklik ve yeterli sıvı alamama ve beslenme güçlüğü olduğu durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Antiviral tedavi influenza nedeniyle hastaneye yatışı gereken, ilerleyici influenza bulguları olanlar ve influenza kompliksayonlarının gelişme riski olan çocuklara ve erişkinlere ilk 48 saat içerisinde başlanmalıdır.

Grip enfeksiyonundan korunmak için özellikle el temizliğine dikkat edilmelidir, eller sık sık yıkanmalı, kış aylarında kalabalık ve havasız yerlerde bulunmamalı, hasta kişilerle temastan kaçınmalıdır. Ama hastalıktan korunmada esas olan aşılanmaktır. Özellikle her yıl riskli kişilerin aşılanması oldukça önemlidir.

Bebek ve Çocuklarda Gribe Ne İyi Gelir?

Grip hastalığı genellikle 1 veya 2 hafta içinde iyileşir. Ama ilk bulguların iyileşmesi bir hafta sürse de halsizlik ve kendini kötü hissetme durumu daha uzun sürer. Grip olan çocuğunuzu rahatlatmak için yapabilecekleriniz şunlar;

  1. Yapabileceğiniz ilk şey dinlemesini sağlamaktır. Çocuğunuz okula gidiyorsa mutlaka istirahat ettirin. Evde kalmasını sağlayın.
  2. Çocuk doktorunuzun önerdiği ilaçlar dışında ilaç kullanmayın. Ateş kontrolü için paracetamol ve ibuprofen içeren ateş düşürücüleri, burun tıkanıklığı için serum fizyolojik damla ve gerekirse daha büyük çocuklar için dekonjestan burun damlalarını kullanın.  Antiviral ilaçları özellikle grip bulguları çok ağırsa ve grip için risk faktörleri varsa doktorunuzun önerisiyle kullanmanız gerekir. Antiviral tedavi virüsün vücutta üremesini azaltıp hastalığın iyileşmesini hızlandırır ve komplikasyon gelişmesini önler.
  3. Bol sıvı almasını sağlayın. Eğer bebeğiniz emiyorsa sık sık emzirin. Daha büyük çocuğunuzu bol sıvı gıda tüketmesini sağlayın. Su, çorba, ıhlamur, sulu yemekler vb tüketmesini sağlayın. Sıvı yetersizliğini gösteren ağız, dil kuruluğu, bıngıldak çökmesi ve idrar miktarında azalma olup olmadığına dikkat edin.
  4. Büyük çocukların beslenmesine dikkat edin. Sebze, meyve, C vitamini içeren gıdalar yemesini sağlayın.
  5. Odasını sık sık havalandırın. Yanında sigara içmeyin. Odasını serin (22-23 C) ve nemli (%40-50) tutun. Geniz akıntısını azaltmak için başı yukarda yatırın.
  6. Doktorunuz önermedikçe öksürük için ilaç kullanmayın. Öksürüğü rahatlatmak için 1 yaşından büyük çocuklarınız için bal ve limon içeren içecekleri tüketmesini sağlayın.

Bebek ve Çocuklarda Grip Kaç Günde Geçer?

Grip enfeksiyonu oldukça bulaşıcıdır. Normalde ilk bulgular eğer herhangi bir komplikasyon gelişmezse 3 ile 7 gün arasında geçer. Ama halsizlik ve öksürük belirtilerinin geçmesi yaklaşık 2 hafta kadar devam eder. Eğer grip için risk faktörleri varsa o zaman grip sonrası bazı komplikasyonlar gelişebilir. Hatta bu komplikasyonlar (bronşit, zatüre)  hastaneye yatışa neden olur. Ayrıca bazı influenza virüslerinde (H3N2) hastalık daha ağır seyredebilir. Bu durumda hastalığın iyileşmesi daha da uzun sürebilir.

Grip virüsünün kuluçka süresi 1-4 gün arasında olup hastalık başlamadan 1 gün önce ve hastalıktan sonra 7 gün boyunca bulaştırıcılık devam eder. Hatta bağışıklığı zayıf olan ve küçük bebeklerde bulaştırıcılık daha uzun sürebilir. Virüs eşyalar üzerinde 24 saat canlı kalabildiği için bulaşmayı azaltmak için ellerin sık sık yıkanması oldukça önemlidir.

Mevsimsel Grip Enfeksiyonu ve Korunma Yolları

Bulaşma kişiden kişiye damlacık yoluyla ve ortak eşya kullanımı sonucu oluşur. Tedavide esas olan istirahat etmek, bol sıvı alınması, ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanarak klinik bulguları rahatlatmaktır. Hastalık belirtileri geçene kadar evde istirahat etmek önemlidir. Oluşabilecek komplikasyonlar mutlaka yakından izlenmelidir. Hastalık belirtilerinin uzun sürmesi, ateşin 3 günden fazla devam etmesi, iyileşme belirtileri olduktan sonra tekrar ateşin ortaya çıkması, solunum sıkıntısı belirtilerinin olması, bilinç durumunda değişiklik ve yeterli sıvı alamama ve beslenme güçlüğü olduğu durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Antiviral tedavi influenza nedeniyle hastaneye yatışı gereken, ilerleyici influenza bulguları olanlar ve influenza kompliksayonlarının gelişme riski olan çocuklara ve erişkinlere ilk 48 saat içerisinde başlanmalıdır. Grip enfeksiyonundan korunmak için özellikle el temizliğine dikkat edilmelidir, eller sık sık yıkanmalı, kış aylarında kalabalık ve havasız yerlerde bulunmamalı, hasta kişilerle temastan kaçınmalıdır. Ama hastalıktan korunmada esas olan aşılanmaktır. Özellikle her yıl riskli kişilerin aşılanması oldukça önemlidir.

♦ Çocuklarınızı veya bebeklerinizi gripten korumak hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 25.11.2023
Dr. Yelda Mumcu
Editör
Uzm. Dr. Yelda Mumcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
SORU SOR
En az 70 karakter
ANLAŞMALI KURUMLAR

Aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmamız yoktur.

Tümünü Göster
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111