+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 10:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuİletişimMenü

Bebek İçin Ek Gıda Listesi

Bebek İçin Ek Gıda Listesi

Bebek İçin Ek Gıda

Bebeklere ek gıda başlanma dönemi hemen bütün anne babaların zorlandığı bir dönemdir. Özellikle ek gıdaları ne zaman başlayacağım, hangi gıdayı ne zaman vereceğim bu gıdaların bir listesi yok mu, ek gıdaları nasıl vereceğim hangi yöntemi kullanmalıyım gibi daha pek çok soru aklınıza gelecektir. Ama şunu unutmayın bu soruların hepsi farklı doktorlar tarafından farklı gerekçelerle değişik şekillerde cevaplanabilir.

Bazı hekimler ek gıdaları 4 ayda başlar kimisi 6 ayda başlar. Kimisi 5. Ayda. Yine ilk ek gıdayı bazı doktorlar sebzeler ile bazısı yoğurt veya tahıl ile başlayabilir. Ayrıca yine yumurta et ve bazı sebze meyvelerin başlanacağı ay ile ilgili 6. Ay mı 7. Ay mı yoksa 8. Ay mı gibi çok değişik zamanlar önerilebilir. Ayrıca yine bazı doktorlar ve aileler bebeklere meyve verildiği zaman tatlıya alışacağı görüşüne sahiptir. Bu doğru değildir. Çünkü zaten bebeklerin çoğu doğumdan itibaren tatlı tatlara daha yatkındır ve ilk başlanan ek gıda ile ilerideki yeme alışkanlığı arasında bir bağ olduğu gösterilmemiştir.

Sonuç olarak bebeğinize ek gıdaların başlanacağı ay, hangi gıdalar ile ilk olarak başlanması ve sonra hangi gıdanın hangi ayda verileceği ile ilgili çok değişik görüşler olabilir. Ama burada unutmamamız gereken her bebek farklıdır ve bu anlamada özellikle de sizi takip eden doktorunuzun önerilerini göz önüne alarak ek gıdaları başlamanız ve devam etmeniz sizin için en iyisidir. Çünkü bir bebeğe iyi gelen bir beslenme şekli, yöntemi ve sıralaması bir diğer bebek için uygun gelmeyebilir.

Yine burada sizin bebeğinizin tepkilerine yanıt vererek bebeğinizi yakından gözlemleyip onun isteklerini ve duygularını anlayarak ona göre ilerlemeniz ek gıda serüveninizi daha kolay ve her iki taraf içinde daha kabul edilebilir hale getirecektir. Kısacası duyarlı bir beslenme şeklinde doktorunuz önerdiği ayda ve önerdiği gıda sıralamasında ek gıdaları başlayıp devam etmeniz hem sizin hem de bebeğiniz için en iyisidir.

Ek gıdaları başladıktan sonra 8-9 aya kadar bebeğiniz pek çok gıdanın tadına bakabilir. Bir yaşa kadar yasak olan gıdalara dikkat edilmesi yeterlidir.

Burada size yardımcı olması ve kolaylık sağlamsı açısından özellikle ek gıda başlandığı ilk üç aylık dönemde bebeklerin alması gereken gıdaların listesi verilmiştir.

Ama lütfen bu listelerin farklı doktorlar tarafından farklı şekillerde önerilebileceğini unutmayın.

Bebekler İçin Ek Gıda Listesi

Bebek İçin Ek Gıda Listesi

Güncelleme Tarihi: 25.11.2023
Dr. Yelda Mumcu
Editör
Uzm. Dr. Yelda Mumcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
SORU SOR
En az 70 karakter
ANLAŞMALI KURUMLAR

Aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmamız yoktur.

Tümünü Göster
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111