+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 10:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuİletişimMenü

Anne Sütü Arttırıcılar

Anne Sütü Arttırıcılar

Anne Sütü Arttırıcılar

Emzirme döneminde anne sütü yetersizliği sonucu emzirmenin sonlaması çok sık karşılaşılan bir durumdur. İşte bu nedenle de pek çok anne ve çevresindekiler süt artırıcıları (galakatogog) kullanmak isterler, hatta doktorlar bile anne sütünü artırmak için süt artırıcıları (galaktogo) önerebilirler.

Galaktogog (süt artırıcılar) Ne Demektir?

Süt artırıcılar yani galaktogoglar anne sütünün salgılanmasını ve miktarının artmasını sağlayan bitki, yiyecek ve ilaçlara verilen genel bir tanımlamadır. Bu maddelerin bir kısmı süt yapan hormonu (prolaktin) artırarak etki gösterse de pek çoğunun etki mekanizması tam bilinmemektedir. Aslında çok eski yıllardan beri yöresel ve geleneksel pek çok yiyecek içecek bu amaçla kullanılmıştır.

Günümüzde de hala galaktogoglar süt artırmak için pek çok anne tarafından tercih edilir. Ama normal şartlarda başarılı bir şekilde bebeğini emziren çoğu annenin zaten yeterli miktarda sütü olur ve galaktagoglara ihtiyacı olmaz. Çünkü süt miktarı arz talep mekanizmasına bağlı salgılanır.

Bebeğiniz ne kadar çok ister ve emerse, memeniz ne kadar çok boşalırsa süt o kadar çok olur. Normalde bebeğinizi memenize doğru yerleştirmeniz, ten teması yapmanız, sık emzirmeniz, yeterli sıvı alımı, göğüs masajı ve pompa gibi pek çok yöntem süt yapımını artırır.

Çünkü süt miktarı arz talep şeklindendir. Bebeğiniz ne kadar çok ister ve emerse, memeniz ne kadar çok boşalırsa süt o kadar çok olacaktır. Bebeğinizi memenize doğru yerleştirmeniz, ten teması yapmanız, sık emzirmeniz, yeterli sıvı alımı, göğüs masajı ve pompa gibi pek çok yöntem süt yapımını zaten artırır. Ama bütün bunlara rağmen sütünüz artmıyorsa tabii ki süt arttırıcılar (galaktogog) kullanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca özellikle prematür ve çoğul bebeği olan annelerde, relaktasyon dönemindeki (kesilen anne sütünün geri getirilmesi) evlat edinmiş annelerde veya tüm desteğe rağmen süt artışı sağlanamayan annelerde galaktogoglar kullanılabilir.

Süt Artırıcılar (Galaktogog) Ne Zaman Kullanılır?

  1. Tüm desteğe rağmen süt artışı sağlanamayan anneler,
  2. Prematür ve çoğul bebeği olan anneler,
  3. Relaktasyon dönemindeki (kesilen anne sütünün geri getirilmesi) anneler,
  4. Evlat edinmiş anneler galaktogogları kullanabilir.

Süt Artırıcılar (Galaktogog) Nasıl Başlanmalı?

Galaktogogları başlamadan önce mutlaka bir emzirme danışmanı veya doktorunuzdan destek almanız en iyisidir. Çünkü hiçbir galaktogog tek başına sütü artırmaz. Yine hiçbir galaktagog asla yeterli ve etkin emzirme danışmanlığının yerini alamaz. Yani galaktogoglar iyi ve etkin bir emzirme danışmanlığı ile birlikte kullanılırsa faydalı olabilir. Ayrıca bütün galaktogoglar mutlaka kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır. Çünkü kullanılan pek çok ürün için yeterli ve güvenilir çalışma sayısı azdır.

Anne Sütü Artırıcılar

Günümüzde Kullanılan Süt Arttırıcılar Nelerdir?

1-Galaktogog, Süt Arttırıcı Bitkiler

Bitkisel süt artırıcılar yıllarca anne sütünü artırmak için kullanılmıştır. Bu ürünlerin etkinliği ve güvenliği ile ilgili yeterli sayıda çalışma olmamasına rağmen anneler tarafından sıklıkla tercih edilir. Piyasada da bu alanda pek çok ürün vardır. Bu bitkisel ürünleri mutlaka doktorunuza danışarak kullanmanız en iyisidir. Çünkü bitkisel ürünlerin normal miktarlarda kullansanız da bazı yan etkileri olabilir veya kullandığınız ilaçlarla ters reaksiyona girebilir. Bitkisel ürünler anne sütünü direk artırır ve memedeki süt yapan dokuları uyarır. İşte bu amaçla en sık kullanılan ürünler çemen otu, keçisedefi otu, boğa dikeni, ısırgan otu, rezene, hatmi, anasondur.

2- Galaktogog, Süt Arttırıcı Yiyecekler

Dünyanın hemen her yerinde doğumdan sonra pek anneye süt artırıcı gıdalar verilir. Bu besinlerin dengeli bir beslenme tarzı ile birlikte tüketilmesinin anne sütünü artırdığına inanılır. Bu yiyeceklerden bazıları badem, susam, darı, pirinç, arpa, yulaf, somon, nohut, dereotu, zencefil, yeşil yapraklı sebzeler vb dir. Bu konuda kanıta dayalı çok veri olmamasına karşın buna benzer pek çok yiyecek emziren anneler tarafından oldukça yaygın olarak tüketilir. Siz de bu amaçla doktorunuz ve diyetisyenlerin tavsiyelerine uyarak beslenme şeklini düzenleyebilirsiniz.

3- Galaktogog, Süt Arttırıcı İlaçlar

Günümüzde henüz sütü artıran ruhsatlı bir ilaç yoktur. Ama bazı ilaçlar yan etki olarak süt yapan hormonları uyarır. Bu amaçla sıklıkla metaclopramide, domperidon, metformin ve sulpiride gibi ilaçlar denenmiştir. Süt artırmak için ilaç kullanmadan önce olası yan etkileri kullanım şekli ve size uygun olup olmadığını saptamak için mutlaka doktorunuz ile görüşmeniz iyi olur. Çünkü doktorunuzun önerisi olmadan bu ilaçların başlanması hem siz hem de bebeğiniz için uygun olmayabilir.

Sonuç olarak pek çok yiyecek, bitkisel ürün ve ilaç galaktogog olarak kullanılabilir. Ama galaktogoglar mutlaka doktor kontrolünde başlanmalıdır. Çünkü tıbbı dozlarda bile bazı yan etkiler olabilir. Ayrıca galaktogogların anne süt artırmanın tek yolu olmadığı bilinmelidir. Süt miktarını artırmada esas olan emzirmenin değerlendirilmesi, etkili emzirme danışmalığının yapılmasıdır. O nedenle eğer süt miktarınız düşük ise herhangi bir galaktogog kullanmadan önce mutlaka bir emzirme danışmanından veya doktorunuzdan destek almanız en iyisidir. Çünkü pek çok süt yetersizliği sorunu emzirme sorununun tanımlanıp duruma göre yeterli danışmanlık hizmeti verilemesi ile çözülebilir.

Güncelleme Tarihi: 24.12.2023
Dr. Yelda Mumcu
Editör
Uzm. Dr. Yelda Mumcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
SORU SOR
En az 70 karakter
ANLAŞMALI KURUMLAR

Aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmamız yoktur.

Tümünü Göster
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111