ANNE SÜTÜ ARTIRICILAR

Anne Sütü Artırıcı

Emzirme döneminde anne sütü yetersizliği ve buna bağlı olarak da emzirmenin sonlanması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle de pek çok anne ve yakın çevresi, hatta doktorlar anne sütünü artırmak için süt artırıcıları (galakatogog) kullanmak isterler. Galaktogog anne sütünün salgılanmasını ve miktarının artmasını sağlayan bitki, yiyecek ve ilaçlara verilen genel bir tanımlamadır. Bu maddelerin bir kısmı süt yapan hormonu (prolaktin) artırarak etki gösterse de pek çoğunun etki mekanizması tam bilinmemektedir. Aslında çok eski yıllardan beri yöresel ve geleneksel pek çok yiyecek içecek bu amaçla kullanılmıştır. Günümüzde de galaktogoglar süt artırmak için pek çok anne tarafından tercih edilir. Normal şartlarda başarılı bir şekilde bebeğini emziren çoğu annenin zaten yeterli miktarda sütü olur ve galaktagoglara ihtiyacı olmaz.

Çünkü süt miktarı arz talep şeklindendir. Bebeğiniz ne kadar çok ister ve emerse, memeniz ne kadar çok boşalırsa süt o kadar çok olacaktır. Bebeğinizi memenize doğru yerleştirmeniz, ten teması yapmanız, sık emzirmeniz, yeterli sıvı alımı, göğüs masajı ve pompa gibi pek çok yöntem süt yapımını zaten artırır. Ama bütün bunlara rağmen sütünüz artmıyorsa tabii ki süt artırıcı (galaktogog) kullanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca özellikle prematür ve çoğul bebeği olan annelerde, relaktasyon dönemindeki (kesilen anne sütünün geri getirilmesi),evlat edinmiş annelerde veya tüm desteğe rağmen süt artışı sağlanamayan annelerde galaktogoglar kullanılabilir.

Galaktogoglar

Galaktogogları başlamadan önce mutlaka bir emzirme danışmanı veya doktorunuzdan destek almanız en iyisidir. Çünkü hiçbir galaktogog tek başına sütü artırmaz. Yine hiçbir galaktagog asla yeterli ve etkin emzirme danışmanlığının yerini alamaz. Yani galaktogoglar iyi ve etkin bir emzirme danışmanlığı ile birlikte kullanılırsa faydalı olabilir. Ayrıca bütün galaktogoglar mutlaka kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır. Çünkü kullanılan pek çok ürün için yeterli ve güvenilir çalışma sayısı azdır.

Anne Sütü Artırıcılar

Günümüzde Kullanılan Süt Artırıcılar (Galaktogog)

1-Bitkisel Galaktogoglar

Bitkisel süt artırıcılar yıllarca anne sütünü artırmak için kullanılmıştır. Bu ürünlerin etkinliği ve güvenliği ile ilgili yeterli sayıda çalışma olmamasına rağmen anneler tarafından sıklıkla tercih edilir. Piyasada da bu alanda pek çok ürün vardır. Bu bitkisel ürünleri mutlaka doktorunuza danışarak kullanmanız en iyisidir. Çünkü bitkisel ürünlerin normal miktarlarda kullansanız da bazı yan etkileri olabilir veya kullandığınız ilaçlarla ters reaksiyona girebilir. Bitkisel ürünler anne sütünü direk artırır ve memedeki süt yapan dokuları uyarır. İşte bu amaçla en sık kullanılan ürünler çemen otu, deve dikeni, ısırgan otu, rezene ve yabani kuşkonmazdır.

2- Galaktogog Yiyecekler

Dünyanın hemen her yerinde doğumdan sonra pek anneye süt artırıcı gıdalar verilir. Bu besinlerin dengeli bir beslenme tarzı ile birlikte tüketilmesinin anne sütünü artırdığına inanılır. Bu yiyeceklerden bazıları badem, susam, darı, pirinç, arpa, yulaf, somon, nohut, dereotu, zencefil, yeşil yapraklı sebzeler vb dir. Bu konuda kanıta dayalı çok veri olmamasına karşın buna benzer pek çok yiyecek emziren anneler tarafından oldukça yaygın olarak tüketilir. Siz de bu amaçla doktorunuz ve diyetisyenlerin tavsiyelerine uyarak beslenme şeklini düzenleyebilirsiniz.

3- Galaktogog İlaçlar

Günümüzde henüz sütü artıran ruhsatlı bir ilaç yoktur. Ama bazı ilaçlar yan etki olarak süt yapan hormonları uyarır. Bu amaçla sıklıkla metaclopramide, domperidon, metformin ve sulpiride gibi ilaçlar denenmiştir. Süt artırmak için ilaç kullanmadan önce olası yan etkileri kullanım şekli ve size uygun olup olmadığını saptamak için mutlaka doktorunuz ile görüşmeniz iyi olur. Çünkü doktorunuzun önerisi olmadan bu ilaçların başlanması hem siz hem de bebeğiniz için uygun olmayabilir.

Sonuç olarak pek çok yiyecek, bitkisel ürün ve ilaç galaktogog olarak kullanılabilir. Ama galaktogoglar mutlaka doktor kontrolünde başlanmalıdır. Çünkü tıbbı dozlarda bile bazı yan etkiler olabilir. Ayrıca galaktogogların anne süt artırmanın tek yolu olmadığı bilinmelidir. Süt miktarını artırmada esas olan emzirmenin değerlendirilmesi, etkili emzirme danışmalığının yapılmasıdır. O nedenle eğer süt miktarınız düşük ise herhangi bir galaktogog kullanmadan önce mutlaka bir emzirme danışmanından veya doktorunuzdan destek almanız en iyisidir. Çünkü pek çok süt yetersizliği sorunu emzirme sorununun tanımlanıp duruma göre yeterli danışmanlık hizmeti verilemesi ile çözülebilir.

SİZDEN GELENLER
TÜM YORUMLAR
Uzm. Dr. Yelda MUMCUUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Uzm. Dr. Yelda Mumcu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı 1967 yılında Ankara da doğdum. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesin den 1990 yılında mezun oldum. Aynı sene Ankara Üniv...

Profili Görüntüle
Anlaşmalı Kurumlar
allianz sigorta
acibadem
mapfre
groupama
hdi
gunes-sigorta
ray sigorta
ziraat sigorta
halk-sigorta
anadolu sigorta
ergo
eureko-sigorta
zurich sigorta
aig sigorta
generali sigorta
ace european
merkez bankası mensupları
t sigorta
sompo
cgm
imece
turk-nippon
demirhayat
Çalışma Saatleri

Haftaiçi 11:00 ile 19:00 Arası Cumartesi 10:00 ile 18:00 Arası

Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111