+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 10:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuİletişimMenü

İkiz ve Üçüz Bebeklerin Emzirilmesi

İkiz ve Üçüz Bebeklerin Emzirilmesi

Birden fazla ikiz ve üçüz bebeklerin emzirilmesinde anneler çok fazla zorluk yaşar. Çünkü iki bebeğin bakımı gibi gerçekten beslenmesi ve emzirilmesi de zordur. Ama yine de pek çok anne ikiz veya üçüz bebeklerini beslenme konusunda oldukça başarılı olur. Tabi normal olarak ikiz bebekleri olan annelerin doğum öncesi ve doğumdan sonra bebeklerinin beslenmesi ile ilgili akıllarında pek çok soru vardır. İşte birden fazla bebeği olan ikiz ve üçüz ailelerinin en sık sorduğu sorular ve cevapları şunlar;

İkiz Bebeklere Anne Sütü Yeterli Olur Mu? Anne İki Bebeğe Yetecek Kadar Süt Üretebilir mi?

Evet anneler ikiz bebeklerin beslenmesini sağlayacak kadar süt üretebilir. Çünkü süt üretimi arz talep üzerine kuruludur. Anne memesinde süt ne kadar çok boşalırsa memeler o kadar süt üretir. Eğer bebekler anne memesini sık sık emerek ve etkili şekilde boşaltıyor ise o zaman süt miktarı ikiz bebeklere yeter. Hatta daha fazla süt üretimi bile olur. Ama nadir de olsa bazen üçüz emziren annelerin sütü bir miktar yetersiz kalabilir.

Bebeklerin Yeteri Kadar Süt Aldığı Nasıl Anlaşılır?

Eğer bebekleriniz emerken yutkunma sesi duyuyorsanız, yeterli miktarda idrar ve kaka çıkışı varsa, emzirme sonrası bebekler tatmin oluyorsa ve doktor kontrollerinde yeterli kilo alıyorsa bebeklerinize sütünüz yetiyordur. Eğer yeterli süt alamadıklarından endişe ediyorsanız mutlaka bir emzirme danışmanından ve doktorunuzdan destek almanız uygun olur.

İkiz Bebekler İçin Sütünüz Yetmiyorsa Ne Yapabilirisiniz?

Süt üretimi arz talep üzerine kurulu olduğu için çoğu anne bebeklerine yeterli süt sağlayabilir. Ancak bazı durumlarda annenin doğumdan sonra sütü yeterli miktarda gelmeyebilir sütü az olabilir. İkizleri olan annelerinin sütünün yeterli gelmemesinin farklı sebepleri olabilir. Bunlar;

Hamilelikte olan hastalıklar ya da doğumda yaşanan komplikasyonlar. Örneğin; pre-eclampsia ya da HELLP sendromu, gebelik şeker hastalığı, anemi, kanama gibi nedenlerle süt yeterli olmayabilir.

Eğer bebekleriniz yeterli süt alamıyorsa sütünüzü artırmak için öncelikle doğru emzirme tekniği uygulamaya çalışın ve bir emzirme danışmanından destek alın. Tabi bu süreçte bebeklerinizin yeterli büyümesi ve aç kalmaması için mama veya sağılmış sütü doktorunuzun önerisi ile anne sütünüz artana kadar kullanın. Ama mutlaka doktorunuz ile görüşerek bu süreci planlayın.

İkiz Bebekleri Emzirmek Zor mudur?

İkiz bebekleri emzirmek aslında zor değildir. Zor olabilir endişesi ile önceden hazırlık yapmanıza da gerek yoktur. Bebeklerinizi kucağınıza alıp sık sık emzirmeniz yeterlidir. Ama her iki bebeği de sık sık emzirmek çok zaman alır. Kısaca annelerin çok fazla zamana ihtiyacı olacaktır. Çünkü özellikle ilk haftalar bebekler çok sık emer. O nedenle her iki bebeğin sık sık emmesi annenin bütün zamanını alır ve anneyi yorar. Bu nedenle annelerin her iki bebeği aynı anda emzirmeye alışması kolaylık sağlayabilir. Çünkü zamandan tasarruf etmiş olur. Tabi her iki bebeği de aynı anda emzirmek için yoğun destek almak gerekir. Ayrıca ikiz bebekler erken doğmuş ise o zaman bebekler biraz büyüyene kadar emzirmede biraz daha fazla zorluklar yaşanabilir.

Prematüre Doğan Bebekleri Ne Zaman Emzirebilirim?

Çoğu ikiz ya da üçüz bebeğin erken doğma riski vardır. Bu da emzirme sürecini zor bir hale sokar. Çünkü erken doğan bebeklerin emme yutma reflekslerini kazanmaları biraz zaman alır. Anne sütü küçük bebekler için hayati önem taşıdığı için bebekler anne memesinden emene kadar anne sütünün sağılarak bebeklere verilmesi çok önemlidir. Bu nedenle anneler bebekleri hastanede yenidoğan ünitesinde yattıkları süreçte sütlerini sağarak bebeklerine vermeleri gerekir. Erken doğan bebekler ancak 30-32 hafta arasında yavaş yavaş emme yutma ve nefes almayı koordine etmeye başlar. Sıklıkla 34 haftadan sonra anne memesinden emmeyi başarabilir. Ama takip eden doktorunuzun önerdiği kilo ve haftaya kadar beklemeniz ve sonra bebeğinizi emzirmeye başlamanız daha uygundur.

İkiz Bebeklerin Her Birini Hep Tek Meme Mi Vermeli Yoksa Değiştirmeli Mi?

İkizlerin emzirilmesi için birçok seçenek olabilir. Bunlar;

Burada doğru ya da yanlış yoktur. Bebekler yeterli süt alarak yeterli kilo alıyorsa anne istediği gibi bebeklerini emzirebilir.

Göğüs Değiştirmek Gerekli Mi?

Emzirmek, bebeklerin aynı zamanda el ve göz koordinasyonlarının gelişimini destekler. Bu nedenle göğüs değiştirmek bebeklerin bu gelişimine destek olabilir.

Her Bebeğe Belirli Bir Göğüs Vermek Gerekir Mi?

Bazı anneler her bebeğe bir göğüs vermeyi tercih eder. Bu sayede bebeklere sağlanan süt miktarını ve taleplerini dengelemiş olur. Ancak, ne yazık ki tüm göğüsler aynı seviyede, aynı hızda ya da aynı kapasitede süt sağlayamayabilir. Bu nedenle bebeklerin kilosunu takip etmek çok önemlidir. Aynı zamanda bebekler hep bir memeye alışırsa değiştirmek zorunda kalındığında sorun yaratabilir.

İkizler Aynı Anda Mı Yoksa Ayrı Ayrı Mı Emzirilmeli?

İkizlerin nasıl emzirileceği tamamen kişisel bir tercihtir. Bazı anneler tek tek emzirmeyi daha kolay bulurken, bazıları aynı anda emzirmeyi tercih eder. Nasıl emzirirseniz emzirin önemli olan göğüs ucunuzda ağrılar meydana geliyorsa, bebeğin pozisyonu ve göğsü tutuşuna dikkat edilmesi yeterlidir.

İkiz bebekleri aynı anda emzirmek aslında zamandan tasarruf sağlar ve süt üretimini destekler. Ayrıca aynı anda emzirme sırasında güçlü emen bebek sütün inmesini sağlayarak zayıf emen bebek için süt tedarikine yardımcı olur. Yine aynı anda emzirmek süt üretimini destekler. Ama aynı anda emzirme sırasında bebekleri tutmak zor olabilir. Destek yastıkları kullanmak fayda sağlar. Ayrıca bazen bebekler birbirinin dikkatini dağıtır veya birbirlerini rahatsız edebilir.

İkizleri Aynı Anda Emzirmek İçin En İyi Pozisyon Nedir?

Bir pozisyonun, başka pozisyona göre daha iyi olması gibi bir durum yoktur. Bu tamamen kişisel bir tercihtir ve kişiden kişiye, bebekten bebeğe değişiklikler gösterebilir. Sık kullanılan bazı emzirme pozisyonları şunlardır:

Bir Bebek Diğer Bebekten İyi Besleniyorsa Ne Yapılmalıdır?

Bazen bir bebeğin diğer bebeğe göre daha iyi beslenmesi ya da daha uykucu olduğu durumlar olabilir. Böyle bir durumda her iki bebekte etkili emme yapana kadar beslenme zamanlarını ayırmak mantıklı olabilir. Eğer yine de eş zamanlı emzirmek isterseniz, daha zor beslenen bebeği daha çok desteklemeniz gerekir. Örneğin: daha az beslenen bebeği doğru emzirme pozisyonu aldıktan sonra, diğer bebeği memeye alabilirsiniz.

İkiz Emzirirken Özel Bir Diyet Uygulamak Gerekli midir?

Normalde ikiz bebeği olan bir annenin beslenme rutini tek bir bebeği olan annenin beslenme rutininden çok farkı değildir. Sadece fazladan her bebek için günlük extra 500- 600 kalori daha alması yeterlidir.

Sonuç olarak ikiz veya üçüz bebekleriniz olduğunda erken veya vaktinde doğmuş olsa da emzirme ile ilgili zorluklar yaşayabilirsiniz. Ama bebeklerinizi emzirmeyi başarabilmeniz için doğru ve yoğun bir şekilde destek almanız çok önemlidir. Çünkü doğru ve yeterli yardımla iki veya daha fazla bebek için bol miktarda anne sütü üretmeniz mümkündür.

Güncelleme Tarihi: 25.11.2023
Dr. Yelda Mumcu
Editör
Uzm. Dr. Yelda Mumcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
SORU SOR
En az 70 karakter
ANLAŞMALI KURUMLAR

Aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmamız yoktur.

Tümünü Göster
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111