+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 10:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuİletişimMenü

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anneler, anne sütü nasıl artar? diye araştırmalar yapmaktadır. Bu yazımda size bu konudan bahsedeceğim.

Anne sütü nasıl artırılır?

İlk aylarda bebeklerin tek istediği şey anne kucağı ve anne memesidir. Gerçekten bebeğinize sütünüzün yetmediği aylık kontrollerde doktorunuz tarafından tespit edilirse sütü artırmak için bazı yöntemler kullanılabilirsiniz. Bu yöntemler;

 1. Moraliniz yüksek tutun.
 2. Bebeğinizi sık sık emzirin.
 3. Bebeğin memeyi doğru yakalamasını sağlayın.
 4. Her iki memenizi de emzirin
 5. Her zaman memenizi teklif edin.
 6. Mama kullanmayın.
 7. Sütünüzü sağın.
 8. Dinlenin.
 9. Sıvı alımına dikkat edin.
 10. Dengeli beslenin.
 11. Süt artırıcılarını kullanın.

Anne Sütü Artırma

1-Moraliniz yüksek tutun. Annelere ilk günler çok yorucu ve hiç geçmeyecek gibi gelir. Bu dönemde bebekler çok sık ağlar, çok sık emer ve çok kucak ister. Anneler bunun hep böyle olacağını sanarak endişe ederler. Sütünün yetmediğini ve bebeğine bakamadığını o yüzden bebeğinin çok ağladığını düşünürler. Tabi bir de yorgunluk eklenince moralleri bozulur. Sütü artırmak için öncelikle annelerin morallerini bozmadan sütün yetmediği endişesini akıllarından uzaklaştırması gerekir. Çünkü moral bozukluğu ve negatif düşünceler sütünüzün artmasına engel olur.

2-Bebeğinizi sık sık emzirin. Emzirme aralıklarını daha sıklaştırmaya çalışın ve gün içinde extra emzirmeleri mutlaka yapın. Kaç saat arayla ve kaç dakika emdiğine takılı kalmadan bebeğinizi gözleyerek her istedikçe emzirmeye çalışın. Gün içinde bazı emzirmeler çok kısa 5-10 dakika olsa da bazı emzirmelerin 30 dakika sürmesi normaldir.

3-Bebeğin memeyi doğru yakalamasını sağlayın.Yetersiz sütün en sık nedenlerinden biri de bebeğin memeye doğru yakalayamamasıdır. Meme ucunu değil memeyi çevreleyen siyah kısmın girebildiği kadarını ağzının içine girmesi sağlanmalıdır. Eğer bebek memeyi doğru yakalayamıyorsa o zaman memeyi de etkili bir şekilde boşaltamayacaktır ve süt yetersiz salınacaktır. O nedenle bebeğin memeyi doğru tutması ve memeyi tam olarak boşaltması sağlanmalıdır. Böylece süt yapımı artacaktır.

4-Her iki memenizi de emzirin. Bir emzirme süresi boyunca meme değiştirilerek her iki memenin de emzirilmesi sütün artışına yardımcı olur. Özellikle bebeğiniz çok kısa süre emiyor ve emerken yine çok kısa sürede uykuya dalıyorsa meme değiştirmek ve aralarda bebeği uyararak daha güçlü emmesini sağlamak sütün artışını sağlayacaktır.

5-Her zaman memenizi teklif edin. Birkaç gün bebeğiniz her uyanık olduğunda ağlamasını beklemeden ve huzursuz olduğunda bebeğinizi sakinleştiren diğer yöntemleri kullanmadan her seferinde memenizi teklif edin.

6-Mama kullanmayın. Doktorunuz önermediği sürece bebeğiniz aç kalıyor endişesi ile mama kullanmayın. Yine ilk haftalarda emzirmeyi yeni öğrenen bebeğinizin aklını karıştırmamak için bebeğinize emzik veya biberon vermeyin.

7-Sütünüzü sağın. Bebeğiniz çok güçlü memeyi emmiyorsa ve tam olarak memeyi boşaltmıyorsa süt sağılması faydalı olacaktır. Emzirme sonrası kalan sütün boşaltılması ve emzirme aralarında süt pompası kullanımı süt artışına yardımcı olur. Pompa yaptığınız zaman süt akışı dursa bile 3-5 dakika daha pompaya devam etmeniz süt artışına faydası olacaktır.

8-Dinlenin. Anneler mutlaka dinlemeye ve uyumaya, dikkat etmelidir. Gerçekten ilk günlerde bebekler gece gündüz ayrımını bilmedikleri için sık sık gece gündüz emerler ve anneler yeteri kadar dinlenip uyuyamazlar. Bu süreçte mutlaka güvendiğiniz kişilerden destek alarak dinlemeye ve uyumaya çalışın. Böylece süt artışınız iyi olacaktır.

9-Sıvı alımına dikkat edin. Yeterli miktarda beslenmek ve yeterli miktarda sıvı alımı çok önemlidir. Anne sütünün %85 su olması nedeniyle anneler yeterli miktarda su alması sütün artışını sağlayacaktır. Günde en az 3 lt sıvı alımı önemlidir. Su dışında diğer sıvı yiyecekleri de tüketmek sütün artışında faydalı olacaktır.

10-Dengeli beslenin. Yeterli ve dengeli beslenmekte süt artışı için önemlidir. Anneler doğum sonrasında aldıkları kiloları hemen vermeğe istekli oldukları için yediklerine dikkat etmek isterler. Ama öğün atlanması ve ya yetersiz kalori tüketimi sütün artışını etkileyecektir. Bu nedenle 3 ana öğün iki ara öğün kuralına uyarak beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Emziren annelerin günlük extra 500 kalori almaları yeterli olacaktır.

11-Süt artırıcılarını kullanın. Bazı yiyecek, içecekler ve ilaçlar anne sütü artışını sağlamak için kullanılabilir. Bu süt artırıcılar galaktogog olarak adlandırılır. Bunlar ısırgan otu, çemen otu, rezene çayı, malt içecekleri, dereotu, tam tahıllar, yulaf, kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler, susam vb. Fakat unutulmaması gereken sadece yiyecek ve içeceklerle sütün artışını beklemek doğru olmaz. Bebeğinizi mutlaka sık sık emzirmeniz esas olandır.

Güncelleme Tarihi: 25.11.2023
Dr. Yelda Mumcu
Editör
Uzm. Dr. Yelda Mumcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
ANLAŞMALI KURUMLAR

Aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmamız yoktur.

Tümünü Göster
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111