+90312 286 2111

Pazartesi - Cuma 10:00-19:00 Cumartesi 10:00-18:00

Uzm. Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuİletişimMenü

Ani Bebek Ölümü ve Bebeğiniz İçin Uyku Güvenliği

Ani Bebek Ölümü ve Bebeğiniz İçin Uyku Güvenliği

Ani bebek ölümü (ABÖ) (sudden İnfant death) ilk 12 ay içinde hiçbir sağlık sorunu olmayan bebeklerin beklenmedik ve açıklanamayan bir şekilde nedensiz olarak uykuda ölmesi olarak tanımlanır. Beşik ölümü olarak da adlandırılan bu durum en sık 1-4 ay arası bebeklerde rastlanır. Bu bebeklerde hiçbir sağlık sorunu yoktur ve gerçekten de yapılan otopsilerde de hiçbir neden bulunamaz.

Ani Bebek Ölümü ve Uyku Güvenliği

ABÖ gelişmiş ülkelerde %0.28-0.6 oranında görülmektedir. Ülkemiz için ABÖ oranı henüz tam olarak tanımlanmış değildir. Pek çok gelişmiş ülke ABÖ azaltmak için ülke genelinde risk faktörlerini azaltıcı kampanyalar düzenleyerek ABÖ oranını azaltmıştır. Gerçekten de bebekler için uyku sırasında alınan önlemler ile ABÖ oranları azaltılabilmektedir. Bebekleri uyanıkken onları her zaman koruyan anne babalar bebekleri uyurken de özellikle ABÖ riskini azaltmak için uykuda bazı önlemler alınması gerektiğini bilmelidir. ABÖ riskini azaltmak için anne babaların alması gereken önlemler; Bebeğinizi 1 yaşına kadar uykuda her zaman sırt üstü yatırın. Oyun zamanları ise yüzükoyun yatırarak oyun oynamasını sağlayın. Eğer bebeğiniz araba koltuğu, ana kucağı vb yerlerde uyursa onu mutlaka yatağına taşıyın. Bebeğinizin yattığı yatağın sert ve çarşafının gergin olmasına dikkat edin, başının altına yastık koymayın. Yatağının içerisinde ve yattığı çevrede peluş oyuncak veya yastık bulundurmayın. Geceleri bebeğiniz ile birlikte aynı odada uyumaya çalışın. Yatağı size yakın olsun bu kolay emzirmenize yardımcı olur ama bebeğinizi kendi yatağınıza almayın.

Bebeğinizi anne sütü ile besleyin. Anne sütü ile beslenme bebekleri ABÖ’ den korur. Bebeğinizin aşırı sıcak ortamda uyumasını engelleyin. Oda ısının uygun olmasına (22-24C) dikkat edin. Üşümesin diye üstüne çok fazla örtü ile örtmeyin. Başının üzerine çekeceği örtüler kullanmayın. Bu nedenle bebeklere gece uykularında uyku tulumu giydirilmesi her zaman daha güvenli olur. Annenin gebeliğinde veya doğum sonrası sigara kullanması ABÖ riskini artırmaktadır. Evin içinde sigara içen bireylerin oluşu da ABÖ riskini artırır. Bu nedenle bebeğinizin yanında sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlardan uzak tutmaya çalışın. Eğer sigara kullanıyorsanız bırakmanız bebeğiniz için faydalı olacaktır. Emzik kullanma hala tartışma konusu olsa da uyurken emzik kullanan bebeklerde ABÖ riskinin daha düşük olduğu gösterilmiştir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde emzik kullanımının doğumdan sonra 3. veya 4. haftada başlanması uygundur.

Güncelleme Tarihi: 25.11.2023
Dr. Yelda Mumcu
Editör
Uzm. Dr. Yelda Mumcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
ANLAŞMALI KURUMLAR

Aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmamız yoktur.

Tümünü Göster
Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MumcuÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111