SAĞLIK KÖŞESİ

Yüzme Havuzunda Çocuk Güvenliği Nasıl Olmalı?

Tatil başladığı zaman çocukların en çok sevdiği yaz aktivitesi havuzda oynamak ve yüzmektir. Çocukları mutlu eden bir aktivite olmasının yanında aynı zamanda iyi bir egzersiz, yeni arkadaşlıklar kurma ve aile ile birlikte güzel vakit geçirme zamanıdır. Ama anne babaların çocuklarının güvenliği açısından havuzda dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır.

Yüzme Havuzunda Çocuk Güvenliği

Yüzme havuzunda çocuklarınızı korumak için dikkat etmeniz gerekenler;

  1. Çocuğunuzu kesinle havuzun kenarında yalnız bırakmayın. Mutlaka bir yetişkin gözetiminde olmasını sağlayın.
  2. Eğer çocuğunuz küçük ise ona ulaşacağınız bir kol mesafesinde kalmaya dikkat edin. Biraz daha büyükse onu sürekli gözleyin. Gözünüzü ayırabileceğiniz faaliyetlerden kaçının. (Telefon ile konuşmak, bilgisayar ile oynamak, sohbet etmek, oyun oynamak gibi)
  3. Beş yaş altındaki çocuklarınızın havuz içerisinde yanında mutlaka yüzme bilen bir yetişkin ile birlikte olmasını sağlayın.
  4. Yüzmeye yardımcı çocuğu su üstünde tutan şişme yüzme malzemelerinin onaylanmış sertifikalı olanlarını tercih edin. Su üstünde yüzen şişme malzemelerin (deniz yatağı, bot, simit vb) kullanımı sırasında kazalar olabileceğini unutmayın.
  5. Tatile gittiğiniz yerde yüzme havuzunda bir cankurtaran olup olmadığını kontrol edin. Aynı zamanda bir boğulma durumunda neler yapabileceğinizi ve acil yardıma nasıl ulaşabileceğiniz konusunda bilgi edinin.
  6. Havuz çevresinde tehlike yaratacak oyuncaklar, eşyalar, elektrikli aletlerin olmamasını sağlayın.
  7. Çocukların havuz çevresinde çıplak ayak ile koşuşturmalarına ve şakalaşmalarına izin vermeyin.
  8. Çocuğunuzun mümkünse yüzme öğrenmesini sağlayın. Her çocuğun yüzme öğrenmeye hazır olduğu yaş değişkenlik gösterse de yüzme öğrenmek için uygun olan yaş genellikle 4 yaş ve üzerindedir. Aslında daha küçük çocuklar da özel dersler ile yüzmeyi öğrenebilir. Fakat çocuğunuz yüzme bilse bile onu hiçbir zaman havuzda yalnız bırakmayın.
Anlaşmalı Kurumlar
allianz sigorta
acibadem
mapfre
groupama
hdi
gunes-sigorta
ray sigorta
ziraat sigorta
halk-sigorta
anadolu sigorta
ergo
eureko-sigorta
zurich sigorta
aig sigorta
generali sigorta
ace european
merkez bankası mensupları
t sigorta
sompo
cgm
imece
turk-nippon
demirhayat
Çalışma Saatleri

Haftaiçi 11:00 ile 19:00 Arası Cumartesi 10:00 ile 18:00 Arası

Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111