İNFANTİL KOLİK

İnfantil kolik tamamen sağlıklı olarak gelişen bebeklerde aşırı ağlama, karında şişlik, bacakları karına çekme, yüzde kızarma bulgularının eşlik ettiği hiçbir nedene bağlanamayan ağlama krizleri olarak tanımlanır.

Günümüzde Wessel tanımlaması kullanıldığında haftada 3 günden, günlük 3 saatten ve 3 haftadan uzun süren ağlamalar infantil kolik olarak adlandırılmıştır.

İnfantil Kolik Nedir?

Bugün için infantil kolik olan bebeklerin tedavisinde beslenme önerileri, fiziksel destek tedavileri, davranışsal tedaviler ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Anne sütü alan bebeklerde beslenmeye anne sütü ile devam edilmelidir. Bebeğin memeyi tamamen boşaltması sağlanmalıdır. Böylece sürekli olarak laktoz içeriği yüksek olan önsütün alınması önlenmiş olur. Çok fazla emme isteği olan ve aşırı beslenen bebeklerde ise en az 2-2.5 saat arayla beslenmeye çalışılmalıdır. Eğer inek sütü protein allerjisi olup olmadığı dışlanamadıysa annenin diyetinde süt ürünü içeren yiyeceklerin 2 hafta süreyle çıkarılarak hipoallerjik diyet denenmelidir.

Mama ile beslenen bebeklerde ise laktozu azaltılmış veya hidrolize mamalar tercih edilebilir. Fiziksel tedaviler arasında bebekleri ritmik şekilde sallamak (kucak, hamak, puset, titreşimli yataklar) kucağa alıp sarıp sarmalamak, sırtına hafifçe ritmik olarak vurmak, ritmik sesler dinletmek (fön makinesi,vantilatör, aspiratör) masaj yapmak, banyo yaptırmak, karnına sıcak havlu koymak, arabayla gezdirmek uygulanabilir. Bu yöntemler infantil kolik tedavisi için kullanılırken bazı bebekleri rahatlatırken bir kısım bebekte aşırı uyarılmaya neden olabilir. Ayrıca bu yöntemleri uygularken olası kazalar açısından uyanık olunmalıdır.

Davranışsal infantil kolik tedaviler arasında bebeği uyaranlardan uzak tutmak uyku uyanıklık durumu için günlük düzenlemeler yapmak, kucakta taşıma yöntemleri uygulanır. Anne babalara destek olmak, yetersizlik tükenmişlik duygularını ve endişelerini azaltmak, anne baba görevlerine 1 saat mola vermek gibi destekler yapılabilir.

bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer

Bebeklerde Gaz Sancısı İçin Ne Yapmalı?

Bebeğiniz gaz sancısı çektiği zaman çok endişelenir, sürekli ağlaması ve huzursuz olması nedeniyle elinizden hiçbir şey gelmiyor gibi çaresiz olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ayrıca bebek bakımı konusunda kendinizi yetersiz hissedebilirsiniz. Ama unutmayın yalnız değilsiniz. Sizin gibi pek çok anne baba var. Bebeklerin çoğu gaz sancısı yaşar ve bazı bebeklerde belki daha şiddetli gaz olabilir. Önemli olan sabretmektir. Çünkü gaz sancısı bir süre sonra kendiliğinden geçecektir.

Bebeklerde gaz sancısı için;

  1. Bebeğinizi kundak yapın. Bu bebeklere anne karnı hissi vererek rahatlamasını sağlar.
  2. Bebeğinizi hafifçe sallayın. Kundak yaparak kucağınıza alıp hafif sallama hareketleri yine bebeğinize anne karnı hissi vererek rahatlatır.
  3. Beslenme sonrası ve aralarda sık sık mide gazını çıkarın. Bu emerken yutmuş olduğu havanın barsak geçişini bir miktar azaltır.
  4. Karnına masaj yapın. Saat yönünde ovma hareketleri barsak gazının çıkmasına yardımcı olur.
  5. Karnına ılık havlu koyun.
  6. Bebeğinizin hareketini artırın. Bacaklarını dizden büküp bisiklet sürer gibi hareket yapıp karnına doğru yavaşça bastırın.
  7. Biberon veya emzik kullanmak gaz miktarını artırabilir. Bu nedenle mümkünse biberon ve emzik kullanmayın.
  8. Eğer bebeğinizi biberon ile besliyorsanız başı yukarda beslemeye çalışın. Daha az hava yutmasını sağlayan biberonları tercih edin.
  9. Anne sütü alan bebeklerde gaz sancısı daha az olur. Mamaların sindirimi daha zordur. Bebeğinizi anne sütü ile beslemeye çalışın.
  10. Günümüzde kullanılan gaz damlalarının etkinliği gösterilmemiş olduğu için bir ürün kullanmak isterseniz mutlaka doktorunuza danışın.

İnfantil Kolik Tedavisi

İnfantil kolik tedavisinde, ilaç tedavisi olarak ise bitkisel ürünler, simetikon, probiyotikler, antikolinerjik  ilaçlar kullanılır. Bitkisel ürünlerden rezene papatya,meyan kökü gibi çaylar denenmiştir. Fakat bu ürünlerin kullanımının anne sütünü azaltabileceği ve doz ayarlaması olmaması ve metal zehirlenmesi riski olması nedeniyle önerilmemektedir. Simetikon barsak içinde köpük olarak bulunan gazı toplayarak atılmasını sağlayan bir ilaçtır. Güvenilir bir ajandır ama etkinliği gösterilmemiştir. Antikolinerjik ajanlar ise artmış barsak hareketliliğini önlemektedir.  Ancak uykuya meyil sersemlik, havale, ishal gibi yan etkilerinden dolayı önerilmemektedir. Bunun yanında kolik için probiyotik kullanımı da son yıllarda yaygınlaşmıştır. Ama bunun da etkinliği henüz tam olarak gösterilememiştir.

Sonuçta ciddi infantil kolik sık rastlanan ve nedeni tam olarak bilinmeyen bir durumdur. Özellikle aşırı ağlama ile giden altta yatan hastalıklar araştırılıp atlanmamalı, ailelerin endişeleri giderilerek, aileye güven vermelidir. İnfantil koliğin tek tedavisinin zaman olduğu unutulmamalıdır.

Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerde Gaz Sancısı sıklıkla %10-30 oranında bebekte rastlanmaktadır. Kolik yani gaz sancıları genellikle 2. haftada başlamakta, 6. haftada pik yapıp, 3-4. aylarda kendiliğinden geçmektedir. Bebeklerde gaz sancısının nedeni ise tam olarak bilinmemektedir. Bugün için en çok kabul edilen mekanizma bebeklerin doğumdan sonraki ilk haftada dışarıdan gelen uyaranları engelleyen bir mekanizmanın olduğu, ilk haftadan sonra bunun ortadan kalktığı ve bebeğin dış uyaranlara karşı daha duyarlı hale geldiğidir. Bunun sonucu olarak gün boyu aşırı uyarılan bebekler, akşamüzeri aşırı yorgun ve uyarılmış olurlar ve ağlama krizlerine girerler. Bunun dışında laktoz eksikliği, bebek ebeveyn ilişkisi durumları da suçlanmıştır. Nedeni tam bilinmediği ve doğal olarak gerçek bir tedavisinin olmaması nedeniyle hem aileler hemde doktorlar için zorluklara yol açan bir durum olmaktadır.

Aileler bebeklerinde bir hastalık olduğunu düşünerek, kendilerini bebeğe bakmakta yetersiz hissetmekte, aşırı yorgunluk ve tükenmişlik yaşamaktadır. Doktorlar ise bebeklerde ağlama atakları yapan diğer nedenlerin ayırıcı tanısını yapmakta, bebeğin sağlıklı olduğuna dair aileleri inandırmakta, aileyi desteklemek ve güven vermek konusunda, ailelerin uygun olmayan tedavileri yapmamaları konusunda anne babaları ikna etmekte zorlanmaktadır. Bebeklerde gaz sancısı sorunu yapılan çalışmalar aşırı ağlama nöbetleri olan bebeklerin ancak %5’ inde altta yatan bir rahatsızlık olduğunu göstermiştir. Bu nedenle bu bebeklerde altta bir enfeksiyon olup olmadığı (orta kulak,idrara yolu),mide barsak sistem hastalıkları (reflü, kabızlık ,anal fissur, yetersiz beslenme) çevresel etmenler (aşırı sıcak, aşırı uyarılma vb) travma, ilaç reaksiyonları, nörolojk hastalıklar düşünülüp mutlaka araştırılmalıdır.

Küçük bebeklerde gaz sancısı sık karşılaşılan bir durumdur. Çünkü bebekler sürekli emerek beslenir, biberon ve emzik kullanır bu nedenle çok hava yutar. Ayrıca barsak sistemleri tam olgunlaşmadığı için daha çok gaz oluşur. Yine bebekler çok ağladığı için de sürekli hava yutar. Ayrıca yuttukları havayı çıkarmaları da kolay olmaz. Sürekli yatar pozisyonda olmaları, hareketlerinin az olması, karın kaslarının tam güçlenmemiş olması gaz çıkarmalarını zorlaştırır. Bu nedenle ufak bebeklerde diğer yaş gruplarına göre daha fazla gaz olur.

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri

Gaz sancısı olduğu zaman bebekler çok ıkınır, ağlar, karnı şişer ve sertleşir, barsak gurultuları duyulur, ayaklarını karnına, çeker yüzünün rengi değişir, mutsuzluk ifadesi olur.  Ağızdan ve popodan sürekli gaz çıkarır ama yine de bütün gazı çıkaramadığı için rahatlayamaz. Pek çok anne baba mide gazını çıkararak ve bebeğin popodan gaz çıkarma sonrası rahatlamasını bekler. Ama bebekler yeteri kadar gazı vücutlarından atamadıkları için gaz sancısı hemen rahatlamaz. Belli bir süre devam eder.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Geçer?

Gaz sancıları genellikle doğumdan sonra 2-3. haftada başlar ve giderek artar. Pek çok bebekte 3-4. aylarda kendiliğinden geçer. Nadiren bazı bebeklerde daha uzun sürebilir.

SİZDEN GELENLER
TÜM YORUMLAR
Uzm. Dr. Yelda MUMCUUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Uzm. Dr. Yelda Mumcu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı 1967 yılında Ankara da doğdum. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesin den 1990 yılında mezun oldum. Aynı sene Ankara Üniv...

Profili Görüntüle
Anlaşmalı Kurumlar
allianz sigorta
acibadem
mapfre
groupama
hdi
gunes-sigorta
ray sigorta
ziraat sigorta
halk-sigorta
anadolu sigorta
ergo
eureko-sigorta
zurich sigorta
aig sigorta
generali sigorta
ace european
merkez bankası mensupları
t sigorta
sompo
cgm
imece
turk-nippon
demirhayat
Çalışma Saatleri

Haftaiçi 11:00 ile 19:00 Arası Cumartesi 10:00 ile 18:00 Arası

Dr. Yelda MumcuUzm. Dr. Yelda MUMCUÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
+90 (312) 286 2111